nuManaGa.com

Hükümdar

Hükümdar  Tarihi romanlar bir başkadır. Kılıçlar, kalkanlar, kargılar, oklar, gemiler, toplar, yüksek surlar, derin planlar, güçlü ve onurlu savaşçılar… Hayal gücümüzün sınırlarını zorlar bu tarz eserler. Türk Korsanları gibi, Attila gibi. Son yıllarda çok kişi tarihi roman yazmaya çalışıyor. Raflar bir dünya tarihi romanla dolup taşıyor. Çok sevilen ve tutulan bir alan olması ne yazık ki sıkıntıları da beraberinde getiriyor.

  Tarihi romanlar, son yıllarda noksanlıklarla dolu kitapların gölgesine rehin kaldı. Kılıç, kalkan, top, tüfek sesi eksik; savaş sahneleri zevksiz, anlatımlar sığ… Geriye sadece konu kalıyor. Unutmamak gerek: Ne yazıldığı kadar nasıl yazıldığı da önemlidir.

  Gelelim Hükümdar’a. Dizi senaryolarıyla tanıdığımız Mustafa Çevik’in kaleme aldığı eser Türklerin tarih sahnesine çıkış öyküsünü anlatmakta. Şanlı tarihimizin en mühim olaylarından birini romana taşımak güç iş. Cümleler, kelimeler hatta heceler özenle işlenmeli ve bu önemli vakanın görkemine layık ihtişamlı bir anlatımla gözler heyecana açılmalı.

  Türk boylarının kendilerine baş olarak seçtikleri Kara Han günden güne zalimleşerek bu fırsatı kendi çıkarları için kullanmaya başlamıştır. Ayrıca Kara Han kültürün yok olmasına göz yummaktadır. Oğlu Oğuz bu haksızlığa dayanamaz ve babasına karşı bir mücadeleye girişir. Çevresindekilerden destek alsa da, en büyük gücünü her zaman inandığı Gök Tanrı’dan almaktadır. Yerin ve göğün birleştirici gücü olan Oğuz, Tanrı’dan aldığı kut sayesinde Türk milletinin kaderini değiştirecektir.

  Hükümdar konu itibariyle müthiş; fakat heyecandan yoksun. Kısa ve çok yalın cümleler bunda etkili oluyor. Bunun yanında savaş sahneleri okuyucuyu doyurmuyor. Yaylardan atılan okların uğultusu, kılıçların kalkanlarda çınlaması, savaş alanındaki haykırışlar yetişmiyor kulaklara.

  Sayfa6 Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini alan eserin kapak tasarımı, baskısı gerçekten çok iyi. Kurt postu giymiş Türk yiğidinin resmedildiği kabartmalı kapak on üzerinden onu hak ediyor. “Gök çadır güneş bayrak” diyen Türklerin tarihe selam çakışının öyküsünün anlatıldığı Hükümdar, dikkat çekici konusunu keşke sağlam bir şekilde ulaştırabilseydi de yer, gök inleseydi. Bu harika konuyu ne yazık ki kitabın dili ve yazarın anlatımı desteklemiyor.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Yüzyılın Gastesi Kitabı
Yüzyılın Gastesi Kitabı

  Elimizden düşürmediğimiz, erkeklerin spor sayfasıyla, bayanların magazin ekleriyle ilgilendiği gazetelerin tarihi 1600'lü yıllara dayanır. Daha eski tarihlerde nüshalar vardır;...

Kapat