nuManaGa.com

Hızlı Tur Tekniği

TANIM

 Sınıftaki her öğrencinin konu hakkında sıra ile konuşmasını veya“geçiniz” demesini istemek.

ÖZELLİKLERİ

 Hızlı tur diğer adıyla “konuşunuz ya da geçiniz” yöntemi öğrenci merkezli bir eğitimi esas almaktadır.

 Önce konu ya da soru verilir. Düşünme aşamasından sonra öğrencilerden biri başlangıç yapar. Söylenmiş bir şey tekrar edilemez. Söyleyecek bir şeyi olmayanlar “geçiniz” der ve konuşma sırası diğer öğrenciye geçer.

 Öğrenciler konuşup konuşmayacaklarına kendileri karar verirler. Bu özellik sayesinde önceleri cevap vermeyenler bile zamanla cevap vermeye başlar.

 Sadece gönüllü öğrencilerin söz alması söz konusu değildir. Sınıftaki tüm öğrencilerin katılımını sağlayan bir yöntemdir.

UYGULANIŞI

 Bazen sınıfta pek çok öğrencinin belli bir konu hakkında söz almasını ve konuşmasını isteriz, sadece birkaç gönüllü öğrencinin değil. Bu gibi durumlarda, öğrencilere, “Haydi pencere kenarındaki öğrencilerle başlayalım. Sıra size geldiğinde de, ya görüşlerinizi bildiriniz ya da ‘Geçiniz’ deyip, konuşma sırasını bir başka arkadaşınıza devrediniz. Çünkü eğer konuşmak istemiyorsanız, konuşmak zorunda değilsiniz” diyerek, onların enerjilerini harekete geçirebiliriz.

 Bu bağlamda, “hızlı tur” öğretim stratejisi, bir dersin tamamı veya bir bölümü için kullanılabilir. Bu strateji özellikle, öğrencilere sorulan bir sorunun çok çeşitli nitelikteki cevapları içerdiği durumlarda daha faydalıdır; çünkü bu strateji, öğrencilerin değişik perspektiflerini paylaşmayı sağlamada etkili bir yoldur.

YARARLARI

 Hızlı tur yöntemi, öğrencilerin belli bir konudaki bilgi, sonuç vb. düşüncelerini gözden geçirmelerini sağlar.

 Tüm sınıfı kapsadığı için sınıfta ilgi uyandırır.

 Öğrenciler söylenmemiş bir şeyi söylemek zorunda olduklarından konuşulanları dikkatlice dinlerler. Öğrencilerin dinleme yetilerinin gelişmesine önemli katkısı vardır.

 Öğrencilerin konuşmaya kendilerinin karar vermesi onları yaşamları ile ilgili karar almaya hazırlar.

 Çekingen öğrencilere konuşma fırsatı verir. Böylece çekingen öğrenciler konuşma ve çekingenliklerini yenme fırsatı bulurlar.

 Öğrencilerdeki güven duygusunun gelişmesini sağlar. Bir konu hakkında fikirlerini çekinmeden söyleyen bireyler yetiştirilmesine katkıda bulunur.

SINIRLILIKLARI

 Hızlı tur tekniği her konuda verimli kullanılamamaktadır. Seçilen konunun farklı nitelikteki çok sayıda cevapla ifade edilmesi gerekir. Çünkü verilen bir cevap tekrarlanamamaktadır. Bu nedenle hızlı tur tekniği kullanılırken konu seçimine dikkat edilmelidir.

ÖRNEK

 Tiyatro türünün işlendiği bir ders sonunda öğretmen öğrencilere “Günümüzde tiyatroların sorunları nelerdir?” şeklinde bir soru yöneltebilir. Öğrencilerden hızla ve farklı cevap vermeleri, cevap vermeyenlerin “geçiniz” diyerek konuşma sırasını diğer arkadaşına bırakması istenir.

 Sırası gelen öğrenciler görüşlerini belirterek ya da geçiniz diyerek soruya cevap verirler. Farklı cevaplar vermek gerektiğinden öğrenciler dikkatle diğer cevapları dinlerler. Ayrıca söz almaktan çekinen öğrencilere de söz verilmiş olur. Böylelikle hızlı tur tekniği sayesinde tüm öğrenciler farklı fikirleri, cevapları duymuş, öğretmen de tüm sınıfa ulaşmış olur.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,
  1. Bakır diyor ki:

    Çok teşekkürler.

  2. serenay diyor ki:

    Kopyalamayı kaldırmısınız.Sanırım yorum yazılmadığı için. Çok teşekkürler bilgiler için.

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
wordpress
Bloğunuza Kar Yağsın

 Wordpress kullanarak kurduğunuz sitenize kar yağdırmak  ister misiniz? Kod, css vs. uğraşmadan sadece bir eklenti vasıtasıyla bunu yapabilirsiniz. Eklentinin adı...

Kapat