nuManaGa.com

Her Yer Arena Olmuş!

  Son yıllarda ülkemizde artan stadyum ve spor salonu sayılarından haberiniz vardır. Hükümet çalışıyor, helal olsun falan demeyeceğim. Çalışmadığını biliyoruz. :) Gün geçmesin yeni bir spor salonu veya stat yapılıyor ya da yapılmaya başlanacağı haberleri çıkıyor. Bunlar güzel haberler. Spora önem verilmesi sevindirici… Fakat verilen veya verilmesi düşünülen isimleri duyunca gerçekten sinirlerim bozuluyor. Eskiden şehirlerin, önemli şahsiyetlerin ya da yaptıranların isimlerini alan stadyum ve salonlara son zamanlarda sonlarına “arena” getirilen isimler verilmekte.

 Amsterdam Arena, Allianz Arena, Hamburg Arena… Liste uzayıp gidiyor. Birkaç yıl sonra yabancı stadyumlardan ve salonlardan oluşan bu listeye Fenerbahçe Arena, Türk Telekom Arena gibi stadyumlar eklenecek. Türk sermayesi ile Türk kulüplerinin yaptırdığı stadyum ve spor salonlarına verilen isimlerin yabancı olması ne kadar acı. Tamam stadyum ve salon isimlerinin kökü de Türkçe değil ama halk bu kelimeleri duymaya, kullanmaya alıştı. Yani özümsedi. Sorarım “arena” kelimesine ne gerek vardı? Özentiden, kopyadan öteye geçmiyor benim gözümde…

 Zaten Fenerium, GS Store, TS Club gibi isimleri yabancı olan mağazalarında ürünlerini satan büyük kulüplerimizin, dilimizi önemsemeyerek sonuna “arena” ekledikleri stadyumlarda oynamak istemeleri çok da şaşılacak bir durum değil. Bu hususta Beşiktaş’ı tebrik etmek gerek. Kartal Yuvası isimli mağazalarında ürünlerini satan ve İnönü isimli stadyumunda maçlarını oynayan Beşiktaş’ı kutlarım.

 Keşke büyük kulüplerimiz Fatih Sultan Mehmet, Mustafa Kemal, Yunus Emre gibi Türk büyüklerinin isimlerini kullansalar… İşte o zaman daha da büyük olurlar.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Çini Sanatı
Çini Sanatı

 Çini, toprağın pişirilip daha sonra şekil verilerek vazo, tabak gibi eşya üretilmesi olarak tanımlanabilir. Bu eşyaların çeşitli kaplamalarla, boyalarla süslenmesine...

Kapat