nuManaGa.com

Her Şeye Gülüp Durmayın Be!

  Ülkemizde sinema seyircisi ikiye ayrılmakta. Birinci grup, adı komedi filmi olan fakat içinde gülecek hiçbir şey olmayan filmleri izlerken “Para verdik gülelim lan!” mantığında olanlardan oluşuyor. İkinci grup ise komik etiketi üzerine yapışmış bir oyuncunun her yaptığına gülenlerden oluşmakta. Biz bu yazımızda ikinci grup ile ilgili bir şeyler söyleyeceğiz. Komedi filmi olsun yahut olmasın bir oyuncunun her yaptığına, söylediğine, canlandırdığına gülünür mü?

  Son yıllarda Türk sinemasının çıkardığı başarılı işler ortada. Başarılı işler olunca haliyle salonlarımız da eskisine oranla daha çok doluyor. Özellikle yerli yapımlara ilgili gösteriliyor ve komedi filmleri başı çekiyor diyebiliriz. Sinema salonlarına gelen izleyicilerimizin kalitesi ise düşük seviyede ne yazık ki. Oyuncu repliği söylemeden yanındakine bak böyle diyecek diye uyarıda bulunan, gülünmeyecek bir şeye kahkahalar atan, ciddi bir sahnede komik etiketi üzerine yapışmış bir oyuncunun söylediklerine katıla katıla gülen… Ne ararsanız var. Komik etiketi üzerine yapışmış ünlülerin her yaptığına gülenlerler var dedik. Gerçekten çok sinir bozucu bir durum. Eminim birçok kişi bu tip izleyiciler ile karşılaşmıştır.

  Cem Yılmaz, Engin Günaydın, Ata Demirer, Yılmaz Erdoğan… Bu isimler komedi filmleriyle gönüllerde taht kuran başarılı oyuncular. Peki bu başarılı oyuncular hep komedi filmlerinde mi oynamak zorunda? Dram oynasalar olmaz mı? Olur! Oluyor! Hem de çok güzel oluyor. Cem Yılmaz’ı merkez alarak bu konuyu biraz daha açalım. Bildiğiniz üzere Cem Yılmaz Av Mevsimi adlı filmde İdris adlı bir polisi canlandırdı. Film ağır işliyor, izlerin takip edilerek sonuca ulaşılmasını istiyor. Cem Yılmaz da bu filmde gerçekten çok başarılı bir performans sergiliyor. Bu filmde çok farklı Cem Yılmaz. Bildiğimiz Cem Yılmaz değil. Filmdeki en eğlenceli karakter olduğu doğrudur fakat her yaptığını da komik olarak nitelemek çok saçma olur. İşte farkına varılmasını istediğim nokta tam burası. Cem Yılmaz ayrıldığı eşine kızıyor, küfürler yağdırıyor, masayı dağıtıyor… Filmdeki bu sahnelere bazı izleyiciler katıla katıla gülüyor. Komik olan ne? Bir kere yapışmış Cem Yılmaz’ın üzerine komik yaftası. Adam ağlasa, zırlasa, ölse gülecek bizim millet. O zaman buradan şu sonuç çıkıyor: Filmi değil de sadece bir kareyi izlemek için orada bazı kimseler ya da resim izliyorlar demek de mümkün.

  Komedi ile ün yapmış, kendini ispatlamış isimlerin komedi dışındaki yapımlarda oynadıkları rollere “Yine güldürükçülük yapıyordur lan bu!” düşüncesi ile yaklaşmak bu oyunculara yapılan büyük haksızlık ve saygısızlık bence. Komedi oynayan hep komedi filmlerinde mi oynamalı yani? Çok yazık. Umarım tez zamanda bu haksızlıktan vazgeçilir ve izleyicilerimiz daha kaliteli bir bakış açısına sahip olur.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Yoksa Sana Para Mara!
Yok Sana Para Mara!

  Wikipedia'yı bilmeyen yoktur. "Özgür ansiklopedi" sloganı ile yola çıkan ve 380 milyon kişinin kullandığı söylenilen bu güzide internet sayfası...

Kapat