nuManaGa.com

Her Şeye Evet Deme

  Bölgesel gücüz,stratejik önemimiz falan… Geçelim bunları. Yıllardır aynı teraneler. İstediğimiz bir şeyi yaptırabiliyor muyuz? Hayır! Bir işe kalkışacağımız zaman kendi başımıza hareket edebiliyor muyuz? Yok! Çok önemli bir noktadayız, bölgesel gücüz ama dağdaki çapulculara balyoz vurmak için bile el alemden yardım istiyoruz değil mi? Evet! Evet demişken her şeye evet dememek gerek. Neden mi? Anlatayım…

  Ülkemiz üyesi olduğu her örgütün kararlarına saygılı oluyor ve her zaman evet diyor. Mesela füze kalkanı… Füzenin fü’sü çıkar çıkmaz evet dedik. Libya’ya hava operasyonu yapıldı, yaptırım denildi yine evet dedik. Birkaç zaman önce, karikatür olayları nedeniyle kınadığımız ve genel sekreter olmasını istemediğimiz Rasmussen’e de evet dedik. Yunanistan’ın gaz borcunun ertelenmesine hiç vakit kaybetmeden evet dedik. Daha bir sürü şey sayılabilir. Kısacası her şeye evet diyoruz dış siyasette. Peki biz bir şey isteyince diğer ülkeler evet diyor mu?

  Rasmussen’in Müslüman aleminden özür dilemesini istedik. Diledi mi? Hayır! Bazı ülkelerin sözde soykırım yalanlarını kabul etmemesini istedik. Sonuç nedir? Hayır! Rusya’dan gaz fiyatlarını indirmesini talep ettik. İndirdi mi? Hayır! Birleşmiş Milletler İsrail’i uyarmalı dedik. Uyardı mı? Hayır! En taze hayır cevabı ise Suriye’ye yaptırımlar hususunda geldi. NATO Suriye’ye yaptırımları görüştü ve “Hayır!” dedi. Türkiye Suriye konusunda yalnız kaldı. Buna her kararına evet dediğimiz bir örgütün “hayır” demesi neden oldu.

  Her şeye evet dersen sonunda bir şey kazanamazsın. Yeri geldiğinde hayır kelimesini kullanmak gerek. Bir yerden başlamalı. Mesela füze kalkanını ülkemize sokmayarak “Hayır!” demek çok güzel bir başlangıç olur. Hayır demenin bazen hayırlı olduğu gerçeğini siyasette açıkça görüyoruz. Fazla söze hacet yok.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Yakapark
Yakapark / Fethiye

  Tlos Antik Kenti yakınlarındaki güzel bir mekana götürmek istiyorum sizleri. Su ve kuş seslerinin süslediği, ruhu huzurla dolduran Yakapark'a gidiyoruz....

Kapat