nuManaGa.com

Hepsinden Acı

Hepsinden Acı  Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biridir Halid Ziya Uşaklıgil. Yaşadığı dönemde dillerden düşmeyen bir isim olan Uşaklıgil, bugün de adından sıklıkla söz edilen yazarlarımızdan. Defalarca basılan ve okurun severek okuduğu romanları, hatıraları, öyküleri onun ne kadar kıymetli bir yazar olduğunun en önemli göstergesi. Bu büyük yazarın öykü türündeki bir eseriyle buluşturmak istiyorum sizleri: Hepsinden Acı.

  İlk kez 1934 yılında yayımlanan Hepsinden Acı adlı kitapta ön dört öykü yer alıyor. Halid Ziya Uşaklıgil’in ustalığını gözler önüne seren öykülerde daha çok İstanbul’u ve bu güzide şehirde yaşayan insanları görmekteyiz. İstanbul’un sakinleri geniş yer tutsa da farklı memleketlerden karakterler de yok değil. Mesela Dilhoş Dadı. Bir göçmen olan ve evin sevimli oğluna dadılık eden Dilhoş’un bulunduğu üç hikaye o kadar sıcak ki…Günden güne büyüyen bir çocuğun gözünden tanıyoruz Dilhoş Dadı’yı.

  Dilhoş Dadı’nın kahramanı olduğu üçlemeyle birlikte bir üçleme daha yer alıyor kitapta: Üç Mektup. Bu öykülerde psikolojik problemleri olan bir bireyin kaleme aldığı mektuplar aracılığıyla hikaye sunuluyor.

  Geri kalan sekiz öykü ise bağımsız. Bu öyküler içerisinde Tatlı Rüya’yı çok beğendiğimi belirtmek istiyorum. Şair Adnan’ın ve arkadaşlarının sohbetinden yola çıkarak değişimi, bir dönemi, sevgiyi, parasızlığı, yüreğe yaran açan ukdeleri görüyoruz. Anlatımıyla, konusuyla gerçekten nefis bir öykü Tatlı Rüya.

  Eserin yeni baskıları piyasada mevcut. Ben 1976 yılında okurla buluşan baskının sayfalarına dokunduğum için kendimi şanslı addediyorum. Bunun için bana okumayı sevdiren anneme teşekkürlerimi sunarım. Bu kitap ondan bana kalan yadigarlardan.

  Halid Ziya Uşaklıgil’in nefis öykülerinin meydana getirdiği Hepsinden Acı’yı okumanızı ve bu büyük yazarın dizi senaryolarıyla değil, edebi yapıtlarıyla gündeme gelmesini temenni ediyorum.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Gül Yetiştiren Adam
Gül Yetiştiren Adam

  Edebiyat okyanusunda yüzmek kolay değildir; onlarca seneyi başarıyla tüketmek de. Elli yıldır edebiyat dünyasının içinde olan bir isim: Rasim...

Kapat