nuManaGa.com

Hayat Kolay!

  Hayat kolay ağalar! Liseye girmek için sınav, üniversiteye girmek için sınav, işe başlamak için sınav…. Gir babam gir. Önemli değil ki… Sorular kolay. Giriyorsun ve çıkıyorsun, hiç acımıyor. Sınav sonucu açıklanıyor hop atanmışsın, kazanmışsın, yerleşmişsin… Hakkındır sevinmek. Verdiğin emeklerin boşa olmadığını görmüşsündür. Yandaşlık için, yalakalık için çok emek vermek gerek tabi. Verdiğin emekler ve gösterdiğin gayretler seni ileriye taşıyacaktır. Başarılı ve mutlu bir birey olarak geçireceksindir ömrünü.

  Hak, hukuk, adalet… Önemli değil. Mühim olan kadrolaşmak, yandaşlarını yerleştirmek… Çok çalışan kazanmasa da olur yahut o da kazansın ama bizimkiler daha iyi yerleri kazansın düşüncesi günümüz Türkiye’sindeki temel düşünce. Öyle de olmalı… Emek veren neden kazanacak arkadaş?

  Milyonlarca gencin geleceğinin şekilleneceği dakikalar ve şıklı sorular satılmış, uçmuş, gitmiş… Soruları alanlar, satanlar, sızdıranlar belli. Peki yaptırım ne? Hiç! Birkaç yıl önce bu ülkede şaibeli bir “Polislik Sınavı” yapıldı. Belli bir düşünceye hizmet eden bazı dershaneler soruları öğrencilerine dağıttı, sınavda çıkacak soruları bildiği için defalarca aynı sorulardan sınav yaptı… Peki bu dershane ceza aldı mı? Kapatıldı mı? Yetkililerden istifa eden ya da görevden alınan oldu mu? Bu sorulara tek bir cevap yetiyor: Hayır!

  Demokrasilerini örnek aldığımız sözde demokratik ülkelerde benzer durumlar yaşandığında bir sürü insan tutuklanıyor, görevinden alınıyor, cezalar yağıyor… Peki biz de? ÖSYM’den, YÖK’ten tek bir istifa yahut görevden alma haberi geldi mi? Yine hayır! Milli Eğitim Bakanlığı tüm bunlar yaşanırken atamalarda aksama olmayacağını ve atamaların zamanında yapılacağını açıkladı. Ne kadar değersizmiş sınavdan hakkı ile çıkanların emeği…

  Genç dostlarıma tavsiyem sakın ha boş yere çalışmayın. Çarka, dümene, dolandırıcılığa ortak olun. Yandaş, yalaka, koyun olun. Böylece çok çalışmadan hatta hiç çalışmadan, uğraşmadan, yorulmadan yükselebilirsiniz ve kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz. Aslında çalışmamış olmuyorsunuz. Sistemli çalışmak denilebilir buna. O zaman şöyle toparlayalım: Başarılı olmak, hakkınızla bir yerlere gelmek için değil, yalaka ve yandaş olmak için çalışın. Sonu “s” ile biten sınavların soruları zaten kolaymış. Demem o ki siz zor olanlara yani yalakalık ve yandaşlık eğitimine iyi çalışın. Yoksa güzel ülkemin adaletli kollarında her zaman mağdur olursunuz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,
  1. TheHocca diyor ki:

    Gençler siz @nuManaGa bakmayın çalışmaya devam edin, unutmayın “Gün olur devran döner”. Şaka bir yana @nuManaGa çok haklısın, ama pes etmemek gerek, herşeyin hesabı sorulur mutlaka!

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Mahşer
Mahşer

  Yine bir Peyami Safa eseri. Sürükleyici ve etkileyici bir roman Mahşer. Çanakkale'den dönen bir askerin İstanbul'a dönüşünde yaşadığı olaylar...

Kapat