nuManaGa.com

Hatıra Ormanı Yalanları

  Adettendir her sene gösteriş için ağaç dikilir güzel ülkemde. Valiler, kaymakamlar, müdürler, amirler… Bayılırlar ellerinde fidanlar ile kameralara poz vermeye. Kurumların, kuruluşların reklam yapması için de önemlidir fidanlar. Dikmek önemli değil tabi. Yol üstünde görüyorsunuzdur hatıra ormanlarını. Kaç tane ağaç var? Hatıra ormanı diye tabir edilen alanlarda ağaç görmek neredeyse imkansız. Her tarafını yabani otlar kaplamış ve çoğu çöplüğe dönmüş hatıra ormanlarının. Gazetecilere pozlar verildikten sonra bu alanların halini, hatırını soran olmadığı aşikar.

  Reklam kokan hareketler bunlar. Ağaç dikmeler falan… Peki ya sonra? Hemen her şehrin girişinde ve çıkışında tabelaları görüyorsunuzdur. O kurumun, bu şahsın, şu bürokratın adına hatıra ormanları ile dolup taşıyor her yer. Peki kaçında gür ağaçlar, yeşil alanlar var? Üç mü beş mi? Bence o kadar da değil.

  Yazıktır! Reklam için güzelim alanları talan etmek neden? Ağaçlar dikiyorsunuz, bakım yapmıyorsunuz, umursamıyorsunuz… Sonrası ortada. Ottan, çöpten geçilmeyen mekanlar ile süslüyoruz yol kenarlarını. Tabi bir de tabela kirliliğini eklemek gerek. Kocaman kocaman levhalarla süslüyor herkes hatıra ormanlarını. Ağaç yok, yeşillik yok ama kocaman tabelalar yerinde. Paslı, pis, çirkin… İşte reklam budur. Kalıcılık buna denir. Yanılıyor muyum?

  Kimse boşuna hatıra ormanı falan yapmasın. Gerek yok! Eğer gerçekten doğa için bir şeyler yapmak istiyorlarsa adam gibi kurumlara bağışta bulunsunlar yahut tabelaya gerek görmeden gönülden istedikleri için fidanlar diksinler. Mesele reklam değilse tabi!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Tlos'ta
Tlos Antik Kenti / Fethiye

Tlos, Fethiye'ye yirmi beş kilometre uzaklıktaki Yaka köyünde bulunan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir kent. Kentin geçmişi...

Kapat