nuManaGa.com

Hamburger İle Doyulur mu?

  Çizz menü alalım, fiş menü yiyelim, tavuk burger ısıralım,  bilmem ne kemirelim… Burger çılgınlığı almış başını gidiyor. El kadar köfteye pek bayılan var. Büyük alışveriş merkezlerinin en güzel köşelerini kapmış burger satan mekanlar. Önlerinde uzun kuyruklar var. Her yaştan insan var kuyrukta. Gençler, çocuklar, yaşlılar… Hepsi de ezbere biliyor onlarca menüyü. Hiç sıkıntı yaşamadan anlatıyorlar dertlerini. İmreniyorum sanmayın, alakası yok.

  Onlarca menü, self servis, anlamadığım yabancı isimler… Anlamsız geliyor bana. Garson olmayan, ismini anlamadığım mekanlara pek uğramam ben. Büfeden alınan bir sosisliye diyecek şey yok fakat bu hamburgerler o kadar lezzetli mi de peşinden koşuyor insanlar? Peki hamburger ile doyuyorlar mı? El kadar ekmek ve köfte ile nasıl doyulur? Doyuyorum diyenlere inanmam, inanmayacağım.

  Küçücük ekmek ve köfte. Yanında ise kocaman buzlu bir kola. Yedik, içtik ve doyduk öyle mi? Alakası yok. Doyduğumuzu zannediyoruz. Doymadığımızı gaz çıkarınca anlıyoruz. Kolanın verdiği şişkinlik geçince aç olduğumuzun farkına varıyoruz ve derinden bir ah çekiyoruz.

  Reklamlarda gösterilen kocaman hamburgerler büyük alışveriş merkezlerinde bulunan büyük mekanlarda küçük bir şekilde karşınıza çıkıyor. Dev köfteler değil avuç içi kadar bir köfte konuyor önünüze. Kola ise reklamlardaki gibi büyük. Şişirmek için ideal boyutlarda. Mecburiyetten yediğim double cheese burgeri hatırlıyorum. Afişte kocaman bir resim vardı. Menülerden anlamadığımdan “Ahan bu!” diyerek anlattım derdimi. Birkaç dakika sonra önüme küçük bir paket ve kocaman bir kola geldi. Yesem mi yemesem mi diye düşündüm… Yesem de faydası olmayacak diyerekten gönderdim mideye. Karnımın gurultusu bile geçmedi ne yazık ki. Bu olaydan sonra mecburiyetten bile olsa yememeye söz verdim. Yesem de açım yemesem de. En azından kola ile şişirmeyeyim midemi.

  Yaptıkları sevimli reklamlar ile insanları kölesi haline getiren burgerciler beni hiçbir zaman esir alamayacaklar. Döner yiyeceğim, kumpir yiyeceğim, mantı yiyeceğim, lahmacun yiyeceğim… Garsona “fiştt” diye bir ıslık öttürerek sipariş vereceğim, self servis saçmalığı altında debelenmeyeceğim… Doyurmayan ve isimleri garip yiyecekleriniz ile sizlere mutluluklar. Kola ile şişip mutlu olan insanları da döner, lahmacun, mantı yapan yerli malı mekanlarda görmek dileğiyle.

  Hepinize tok, gazsız, burgersiz, yalansız günler ve de kucak dolusu sevgiler.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,
  1. Bay Klavye diyor ki:

    İyi anlatmışsın…
    Hamburger ve benzerleri abartı resimlerinin yanı sıra saçma kuyrukları ile can sıkıyor..Gelgelelim onlar yerine kumru, gevrek ayran gibi seçenekler daha lezzetli :)

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Küsüm
Küsüm

  İnsanlara değer vermek ve onları oldukları gibi kabullenmek... Yıllardır tanıştığım her insanın kişilik özelliklerine saygı gösterdim. Kötü söz etse...

Kapat