nuManaGa.com

Halk Dansları Festivali / Denizli

Festivaller, konserler şehri Denizli. Bahar geldiğinde başlar organizasyonlar ve yaz sonuna kadar devam eder. Hemen her gün bir organizasyon vardır. Öyle bir günde bitmez. Birkaç gün devam eder bir festival yahut konser. Pamukkale’deki antik tiyatroda başlayan eğlenceler sonra şehir merkezine iner. Parklarda halk ile buluşur ve Ziya Tıkıroğlu Sahnesi’nde sonlanır. Yaşayan bir şehir Denizli. Efeler diyarının en sevdiğim yanı işte bu. Senede bir tane değil eğlenceler, festivaller… Sistemli ve kaliteli işler ortaya koyuluyor. İşte o kaliteli işlerden biri: Halk Dansları Festivali.

Denizli’nin ve ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlayan bu kaliteli organizasyona 13 farklı ülke katıldı. Polonya, Çeçenistan, Bosna Hersek, Yunanistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Sırbistan, Mekedonya, Hırvatistan, Güney Kore, Azerbaycan, Ukrayna, Litvanya, Meksika 11. Uluslararası Halk Dansları Festivali’ne katılan ülkeler. Ülkemizi bu büyük organizasyonda PAHOY Halk Dansları Topluluğu temsil etti.

Valilik önünde toplanan dansçıların Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başlayan festival, Denizli’nin çeşitli yerlerinde dansçıların halk ile buluşmasına vesile oldu. İncilipınar, Pamukkale, Adalet Parkı… Denizli halkının festivale büyük ilgi gösterdiğini belirtmeliyim. Mesele sanat ve sanatçı olunca Hayri Dev’in, Özay Gönlüm’ün hemşehrileri gereken alakayı gösteriyorlar.

Ziya Tıkıroğlu Sahnesi’ndeki galada, tüm ekipler birbirinden güzel kıyafetler ve figürler ile izleyenlere uzun yıllar unutulmayacak bir dans şöleni yaşattılar. Efelerimizin ve güzel kızlarımızın oyunları ile başlayan gecede tüm ülkeler danslarını tanıtmak adına ellerinden geleni yaptılar. PAHOY’un dansları ile açılan gece PAHOY’un Muğla yöresine ait bir oyunu ile sonlanmış oldu.

Tüm halkların danslarına saygım sonsuz fakat bazı danslar gerçekten mest etti beni. Efelerimizin heybetli bir şekilde sahneye çıkışı tüylerimi diken diken ederken, Azerbaycanlı kardeşlerimin hareketli ayak figürleri coşturdu beni. Sadece beni değil tüm salonu mest ettiler. Alkışlar bunun en net göstergesi idi. Ve Meksika… Güney Amerikalı dansçıların sahneye çıkışı da inişi de mükemmeldi. O nasıl ayak hareketleri, uyum, estetik, kıyafet… Meksikalılar gerçekten müthişti. Sürekli yüzleri gülen bayanların ve beylerin performansı görülmeye değerdi. Daha önce sadece internetten izleme fırsatı bulduğum Güney Amerika’ya ait dansları çıplak gözle izlemenin tadı bir başkaydı.

İskandinav ülkeleri, Kore ve Meksika hariç diğer ülkelerin oyunlarında bizden izler gördüm. Kültürlerin temel taşlarından olan halk danslarındaki benzerlikler her şeyi ortaya koyuyor. Bu benzerlikler beni gerçekten çok duygulandırdı. Fotoğraflara bakınca bana hak vereceksiniz. Kıyafetler, danslar, müzikler bize o kadar yakın ki…

Bu tarz festivaller birçok şehrimizde düzenlenmeli diye düşünüyorum. Her şehrimizin kendine özgü oyunu, yemeği, müziği bulunmakta. Peki bunları dünyaya tanıtmak için festivallerden daha güzel ve etkili ne olabilir?

Yapılan iş sadece birkaç günlük eğlenceden ibaret değil. Kültürümüzün, özümüzün, şehirlerimizin tanıtımında büyük pay sahibi bu tarz festivaller. Her yıl düzenlenen ve Denizli’nin tüm dünyada tanınan bir şehir olması yolunda önemli bir adım olan Halk Dansları Festivali’nin düzenlenmesinde emeği geçen herkese kucak dolusu sevgiler.

11. Halk Dansları Festivali’nden muhteşem kareler(Büyütmek istediğiniz fotoğrafın üzerine tıklayın.):

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Deve Plajı
Deve Plajı / Fethiye

Deve Plajı, Fethiye sınırları içerisindeki mükemmel alanlardan biri. Tekne turları ile rahatlıkla ulaşılabileceğiniz Deve Plajı, güzel havası ve temiz suyu...

Kapat