nuManaGa.com

Halama Benzediğim İçin

Halama Benzediğim İçin  Cihan Aktaş, başarılı bayan öykücülerimizden. Birçok öykü kitabı yayımlayan, dergilerde boy gösteren Cihan Hanım sadece öykü ile sınırlı kalmayıp farklı türlerde de eserler vermekte. Aktaş’ın samimi üslubuyla ördüğü öykülerinde sıradan insanların ve özellikle kadınların dünyası merkezde yer alıyor. Halama Benzediğim İçin adlı kitabındaki öykülerde de Aktaş’ın kaleminin belirgin özelliklerini görmekteyiz.

  Halama Benzediğim İçin’de on öykü bulunuyor: Biberon, Halama Benzediğim İçin, Mantar Çocuk, Ankara Yolcusu, Bavul Hazırlığı, Kara Bayram, Duvar Resmi, Beni Kaybeden Sokaklar, Yazgülü’nün En Son Hali ve Gugu. Birbirinden güzel on öyküde de hayatın gerçekleriyle ve hayattan karakterlerle karşılıyoruz. Ayrıca bir bayanın, bir annenin, bir genç kızın  gözünden dünyaya bakma şansını yakalıyoruz.

  Kitaptaki ilk öykü olan Biberon’u çok beğendiğimi belirtmeliyim. Bir anne ile kızı arasındaki kuşak çatışmasının anlatıldığı bu öykü özellikle annenin kendini sorguladığı cümlelerde iyice derinleşiyor. Esere adını veren Halama Benzediğim İçin geçmişle geleceğin iyi harmanlandığı bir öykü olarak beliriyor. Elbette bunlar bende kalan izler; her okuyan farklı öykülerden farklı duygular koparacaktır.

  Kitabın ilk baskısı 2003 senesinde Pınar Yayıncılık tarafından yapılmış. Elimde bulunan budur; fakat yanılmıyorsam Cihan Aktaş’ın kitapları artık İz Yayıncılık aracılığıyla okurla buluşacak. Eser 180 sayfadan meydana gelmekte.

  Şunu açıkça söylemek istiyorum: Cihan Hanım’ın yazdığı gazeteyi beğenmediğim için okumuyorum; fakat hayattan bir tat olan sımsıcak öykülerini kaçırmadan okumaya çalışıyorum ve bu sıcak öyküleri bütün kitapseverlere tavsiye ediyorum.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Dağ
Dağ

  Türk sineması artık iyi filmlerle seyircileri kucaklıyor. Konuların aşktan ve komik unsurlardan sıyrılmasının ve de bu ülkenin gerçeklerinin merkeze...

Kapat