nuManaGa.com

Günler Ne Kadar Kısaldı

  Mahalle Mektebi, Aşiyan ve İtibar gibi önemli dergilerde yayımladığı öykülerle tanıdığımız İsmail Özen’in ilk kitabı Günler Ne Kadar Kısaldı, Profil Yayınları aracılığıyla okurların beğenisine sunuldu. Tabi ben bu güzide eser hakkında birkaç cümle etmek için geç kaldım. Çünkü tarifi olmayan yoğunluklar içinde kıvranmaktaydım. Olsun! Geç olsun; ama güç olmasın diyerek sarılıyorum kelimelerime! Ve Günler Ne Kadar Kısaldı’yı kısaca tanıtmak istiyorum sizlere.

İsmail Özen’in ilk kitabı Günler Ne Kadar Kısaldı. Geç kalmış bir ilk kitap. Çünkü uzun yıllardır öykü aleminin içinde kayıklarını yüzdürüyor İsmail Özen. Dergilerde paylaştığı nice güzel öyküyle sesleniyor öyküseverlere. Evet bu bir ilk kitap; fakat ilklerde olan acemiliklerin bulunmadığı bir ilk kitap. Her öykü muntazam bir şekilde örülmüş ve hazırlanmış. Olgun bir yazarın kaleminden çıktığını her şeyiyle gösteriyor bize bu eser.

Günler Ne Kadar Kısaldı öykü türünün güzel örneklerini barındırıyor. İçinde on öykü yer alıyor: Öğleden Sonra, Salyangoz Toplamaya Gidiyoruz, Uzun, Eski Bir Kasım, Arap Muharrem, El Teke Dönüyor, Beşiktaş – Fenerbahçe Maçını Nasıl İzledim?, Akşam Yemeğinden Sonra, Dört Kişilik Aile Oyunu, Ürkü, Karda Derin İzler, Düşbozumu Dans Ederken Yalnızlık Çeken Bir Kadın. Her birinde insana, hayata dokunmuş İsmail Özen. Yalnızca imge sularının derinliklerinde kulaç atmayı yeğlemeyip hayatın akışına ve sağlamlığına tutunan öyküler kalemlemiş usta yazar. Her cümlenin okurun duygu dünyasında bir yere uzanması bundan olsa gerek. Çünkü biz varız öykülerin her hecesinde; geçmişimizle ve bugünümüzle.

Özen’in karakter oluşturmadaki başarısı da takdire şayan. Öyküleri taşıyan karakterlerin dış özelliklerinden ziyade geçmişleri ve iç dünyaları bizimle buluşuyor. Beni en çok etkileyen ve Mahalle Mektebi’nde okuduğumda da hayran kaldığım Salyangoz Toplamaya Gidiyoruz adlı öyküdeki Pördi, Tatü, Samik; Arap Muharrem’deki Mustafa Targal, Arap Muharrem; Akşam Yemeğinden Sonra Dört Kişilik Aile Oyunu’ndaki o tatlı baba… Hepsinin hislerini yakından tanıma fırsatı buluyoruz ve benzer yollardan geçtiğimizi görerek yanaklarımıza tatlı bir tebessüm konduruyoruz.

Günler Ne Kadar Kısaldı’daki öykülerin diğer bir boyutu ise geçmişin sevimli ve naif yanlarını okuyanlara hatırlatması. Kah bir Barış Manço yahut İlhan İrem şarkısı taşıveriyor sayfalardan kah hepimizin aşina olduğu eski bir mahalle düğününe konuk oluveriyoruz heyecanla. Okey masasındaki sohbetlerde canlanıyor anılar ve kirpiklerimizin üzerinden selam duruyor. Salyangoz topluyoruz mahallenin şirin, haşarı çocuklarıyla, bir Buick’in hiç eskimeyen koltuğunda hayal kurarken buluyoruz kendimizi… Çocukluğumuzun, gençliğimizin hatırlı zamanlarını yaşatıyor İsmail Özen, akıcı üslubunun içinde şeker misali eriyen cümleleriyle. “Sonbahar ve kış önce ünite dergilerine gelir.” (s.10) gibi nice zarif cümlenin yer aldığı ve kalp titrettiği bir eser Günler Ne kadar Kısaldı.

Öykü türüne ait değerli örneklerin yer aldığı usta işi bir ilk kitap: Günler Ne Kadar Kısaldı. Okuyanların dimağında enfes bir tat kalacağını garanti ediyorum.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Bir Şişe Beş Fiş
Bir Şişe Beş Fiş

Günümüzde uçak bileti fiyatları bir hayli uygun. Özellikle erken alınan biletler neredeyse otobüs biletlerinden bile uyguna geliyor. İyi, iyi, çok...

Kapat