nuManaGa.com

Günaydın!

  Yıllardır yabancı markaların pantolonlarını, tişörtlerini giydik. Yabancı ürünlerin içinde boğulduk. Hala bu durum devam etmekte fakat bazı olumlu gelişmeler de olmuyor değil. Özellikle Türk firmaları tekstil ürünlerinde Türkçe kelimeler kullanmaya başladı. Havlularda, bornozlarda, gömleklerde, kazaklarda, tişörtlerde Türkçe kelimeler görmek ne kadar güzelmiş. Anlamını bilmediğimiz ve kültürümüzle uyuşmayan birçok kelimenin yazılı olduğu ürünlerin yerini Türkçe sözcükler ile süslenen ve bu haliyle çok daha güzel olan ürünlerin alması mutluluk verici.

  Giydiği kıyafetinde “Şık pezevenk…” yazan kişinin acıklı öyküsünü hatırlıyor musunuz? Gazetelerde ve televizyonlarda epey yer almıştı. Kıyafetinde İngilizce “Şık pezevenk…” anlamına gelen kelimeler bulunduğu için alay konusu olan ve ilgili makamlara başvuran, dava açan bir insan vardı güzel ülkem Türkiye’de. Düşünün giydiklerimizin üzerinde neler yazdığını… Buradaki örnekten yola çıkarsak çok üzüleceğimiz kesin.

  Anlam veremediğim bir başka husus ise her kıyafetin üzerinde bazı ülkelerin başkentlerinin veya ünlü şehirlerinin isimlerinin yazılı olması. Üç beş tane olsa neyse. Hemen her firmanın benzer sloganları ve ülkeleri malzeme olarak kullandığı ortada. Bu yanlışa yerli firmalar da düşüyor ne yazık ki. Fakat ne olduysa, son zamanlarda Türkçe yazıların bulunduğu ve özellikle güzel şehir İstanbul ile süslenen kıyafetler rafları süslüyor. Marka bir şehir İstanbul, değerli, meşhur… Günaydın herkese! Nasıl unuttunuz bunca zaman bu güzel şehri? Paris, Londra yazarken kıyafetlere hiç mi vicdanınız sızlamadı?

  İstanbul’un resimleri ile süslenen kıyafetlerin doldurduğu raflarda başka Türk şehirlerinin de adlarının, resimlerinin kullanıldığı ürünler görmek istiyoruz. Trabzon, Antalya, İzmir, Denizli… Bu güzel olayın İstanbul ile sınırlı kalması can sıkıcı olur. Devamını heyecanla beklemekteyiz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
2 Ay Kala
Gitmeyi Bilmek Gerek

  Gerçek eğitimci pes etmeyendir, zoru görünce kaçmayandır. Kimseye aldırmadan bildiğini yapandır, eğitim için didinendir. Kimdir efendim kim? Ali Demir'den...

Kapat