nuManaGa.com

Gün Işığında

  Gün ışırken Moskova sokaklarında yürüyen, tek kolundan yoksun onurlu bir asker: Sleptsov. Savaşlar görmüş, cephelerde bulunmuş, kan içinde yüzmüş bu adamın tek bir amacı var; o da beraber çarpıştığı komutanının ailesini görmek ve onlara elindeki emanetleri teslim etmek. Vitali Nikolayeviç’in sadık askerlerinden biri olan Sleptsov yüzlerce kilometre yolu bu uğurda katetti ve Moskova’ya geldi…

  Almanların saldırılarını bertaraf etmek için savaşan Rus ordusunun müfrezelerinden birinde teğmen iken, bir anda bütün mesuliyeti üzerinde bulan Nikolayeviç’in yaşadıklarını anlatıyor Sibiryalı Sleptsov. Onun kahramanlıklarından, cephede yaşadıklarından Vitali Nikolayeviç’in eşi Olga Petrovna’ya bahsederken gururlanan bu asker istediği alakayı bulamıyor ne yazık ki. Çünkü Nikolayeviç’in cephede resimlerine bakmaya doyamadığı eşi Olga, ölümünün ardından başkasıyla evlenmiş ve yeni bir hayat kurmuştur.

  Karakterlerin başarıyla ele alındığı Gün Işığında, ince hacimli olmasına rağmen derin bir yoldan ilerliyor. Elips Yayınevi’nden çıkan, Emanuel Kazakiyeviç imzalı bu eser 67 sayfadan meydana gelmekte.

  Gün Işığı’nda adlı bu eserde dikkat çeken nokta olarak “duygular” göze çarpıyor. İnsanlar cephede ne hisseder? Savaş erkekleri değiştirir mi? Eşini kaybeden ve yeniden evlenen bir bayanın aklında sorular var mıdır? Sleptsov, komutanını Olga’ya anlatırken savaşın duygular üzerindeki etkilerini görüyoruz.

  Bir tesadüf eseri tanıştım bu kitapla; kütüphanede raflar arasında dolaşırken… Okumaktan da büyük keyif aldım. Siz tesadüfü beklemeyin ve Gün Işığında’yı hemen alıp okuyun.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,
  1. nihansu diyor ki:

    Yazılarını severek takip ettiğim blog yazarının önerisi elbetteki tarafımdan dikkate alınacak, ilk fırsatta edineceğim bu kitabı.

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İshak
İshak

  1960 yılında Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü’nü kazanmış bir eser İshak. İçinde dokuz güzel hikaye bulunmakta İshak'ın: Horozlar, Hadi,...

Kapat