nuManaGa.com

Gül Yetiştiren Adam

Gül Yetiştiren Adam  Edebiyat okyanusunda yüzmek kolay değildir; onlarca seneyi başarıyla tüketmek de. Elli yıldır edebiyat dünyasının içinde olan bir isim: Rasim Özdenören. Ustanın yazdıkları elden ele, dilden dile, yürekten yüreğe ulaşmakta. Hayatın, duyguların ve düşüncenin bir potada eritildiği metinlerle geniş bir okur kitlesinin yüreğine, aklına hitap eden sanatçının tek romanından bahsedeceğim: Gül Yetiştiren Adam.

  Muhteşem dilin ve kurgunun ürünü olan Gül Yetiştiren Adam daha ilk cümlesiyle gözlerin rotasını belirliyor. Eser farklı iki hikayenin harmanlanmasından oluşuyor. Bir yanda Anadolu diğer yanda bir el memleketi. Anadolu mağrur; fakat hırpalanmakta. El memleketi ise dünyalığın gölgelerinin esiri olmuş. Bu iki hikaye ve farklı karakterler vasıtasıyla değişim teması titizlikle işleniyor.

  Anadolu’da bir kasabada elli yıldır sokağa adım atmayan, bu dünyaya niçin gönderildiğinin farkında olan ve üstüne düşenleri fazlasıyla yapan, güzel kokularıyla herkesin beğenisini kazanan güller yetiştiren bir adamın hazin öyküsü ile birlikte kumarın, paranın karmaşıklığına tutulan ve dağınıklığın kurbanı olan ilişkileriyle hayata tutunmaya çalışan insanların yaşadıkları bir arada sunuluyor. Gül Yetiştiren Adam –belki biraz da torununun etkisiyle- yıllar sonra sokağa adım atıyor ve zamanın, hızlı akan bir su misali değişimin yaşadığı yeri nasıl tahrip ettiğini üzülerek seyrediyor. Bir şeyler yapmak istiyor; bir konuşma, farkındalık yaratma… Sabah namazı çıkışı sesleniyor cemaattekilere… Kumarla, parayla, çarpık ilişkilerle örülü hayatlarıyla tanıdığımız Sitare, Çarli ve arkadaşlarının hikayesiyle Gül Yetiştiren Adam’ın hikayesi nasıl kesişecek?.. Bu sorunun cevabını eserin sonunda ustaca veriyor Özdenören.

  İz Yayıncılık okurla buluşturuyor Özdenören’in kitaplarını. Gül Yetiştiren Adam onun tek romanı. Doğrusunu söylemek gerekirse bana romandan ziyade bir öykü tadı verdi bu eser. Uzun bir öykünün tadı kaldı damağımda. Çünkü öykünün diliydi beni karşılayan.

  Rasim Özdenören’in Gül Yetiştiren Adamı’nı okumak elzem. Önemli bir yazarın önemli eserlerinden birini akla ve yüreğe sindirme şansını değerlendirmek gerek.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Huzur
Huzur

  Tanpınar’ın uçsuz bucaksız kültür birikiminin en önemli örneğidir Huzur romanı. Karakterleriyle, konusuyla, kurgusuyla, diliyle muazzam bir eserdir. Tanpınar’ın ölümsüz...

Kapat