nuManaGa.com

Görele Pidesi

Her Türk insanı gibi ben de yemeğe düşkünüm. Gezmek, okumak, yemek; işte en sevdiğim etkinlikler. Televizyondaki gurme bozuntularından birinin programına denk gelince birden aklıma Görele’de yediğim enfes mi enfes pide geliverdi. Kıymalı, kaşarlı, köy peynirli, sucuklu, kuşbaşılı, kavurmalı, karışık… Çeşit çeşit Görele pidesi. Her damak tadına uygun bir pide bulunur Giresun’a bağlı bu şirin ilçede.

Görele’nin nefis pidesinin bende yeri bambaşkadır. Çocukluk yıllarımdan beri her Trabzon yolculuğunda uğrarız Giresun’a ve mutlaka pide yeriz. Babam peynirli sever, annem kıymalı, ağabeyim sucuklu; ben kıymalı yumurtalı severim. Lezzetinin yanında anıdır, geçmiştir benim için Görele ve bu şehrin ustalarının hünerli ellerinde hayat bulan pide. Büyükler vefat edince azaldı Trabzon’a yaptığım seyahatler. Haliyle hasret çekiyorum Görele pidesine.

Peki nerede yemeli Görele pidesini? Yıllardır kalitesinden şaşmayan bir mekan bulunuyor Trabzon yolu üzerinde: Aga Pide Salonu. Burada bir başka yapılıyor sanki pide. Duvarlarında burada soluklanıp leziz pidenin tadına bakan ünlülerin fotoğraflarının bulunduğu Aga Pide Salonu, lezzetin yanında tarih de sunuyor konuklarına.

Bu bir reklam yazısı değil; özlem yazısıdır. Gerçekten özledim. Görele’ye yolu düşenler pidenin tadına baksınlar ve beni yad etsinler. İddialıyım: Ne Konya’nın etli ekmeği ne de Bafra’nın pidesi! Görele’deki en şahanesi!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,
  1. backlink diyor ki:

    Ellerinize sağlık.

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kayseri Kalesi
Kayseri Kalesi

Kayseri tarih boyunca birçok medeniyete kucak açmış bir şehir. Dönem dönem ticaretin merkezi olan bu güzel şehri süsleyen yüksek surlar...

Kapat