nuManaGa.com

Göl Saatleri

  Türk şiirinde kilometre taşı olmuş bir isimdir Ahmet Haşim. Nefis bir ahenkle kulaklara çarpan mısralarının etkilemediği yürek yoktur. Manasını bilmediğimiz kelimeler olsa da, ne anlattığına tam vakıf olamasak da mesut oluruz Haşim’in dizelerini okurken. Çünkü büyülüdür onun seçtiği kelimeler. Şairin hayatıyla, duygularıyla, aklıyla yoğurduğu dizeleri; dilin, gözün, kulağın hayran kaldığı harikulade şiirleri oluşturur.

 

“Seyreyledim eşkal-i hayatı

Ben havz-ı hayalin sularında,

Bir aks-i mülevvendir onunçün,

Arzın bana ahcar u nebatı.”

  Göl Saatleri Ahmet Haşim’in dergilerde yayımladığı 34 manzumesinden oluşan ilk şiir kitabıdır. Haşim bu eserdeki şiirlerinde hayatın kederinden kaçarak, oluşturduğu hayali beldeye sığınmaktadır. YKY aracılığıyla şiirseverlerle buluşan eser 4 bölümden oluşmaktadır: Göl Saatleri, Göl Kuşları, Serbest Müstezad Nazımları ve Muhtelif Şiirler. Nuri Sağlam ve M. Fatih Andı’nın hazırladığı eleştirel basımda Haşim ve şiiri üzerine detaylı bilgiler de yer almaktadır.

  Şiir, tanımı yapılamayan bir türdür; fakat herkes ortak bir noktada birleşir: Şiir duygu işidir. Duygu okyanuslarının kıyısından gelen Ahmet Haşim şiirleri “gerçek şiir” denilebilecek türden eserlerdir. Anlamayanlar yahut ille de mana arayanlar iğneyi kendilerine batırmalıdır. Çünkü Haşim’in poetikası nettir. O, şiirin mana için deşilmesine karşıdır. Bu yüzden “Mana araştırmak için şiiri deşmek terennümü yaz gecelerinin yıldızlarını ra’şe içinde bırakan hakir kuşu eti için öldürmekten farklı olmasa gerek.” der.

  Türk şiirinde bir mürşittir Ahmet Haşim. Bu yakıştırmayı yapan Ahmet Hamdi Tanpınar’dır. Üstat, bu önemli şairin kıymetini bilenlerdendir. Ne yazık ki “anlam” taraftarları tarafından çok üzülmüştür Haşim. Yine de pes etmemiştir usta şair ve Türk şiirine çok önemli mısralar kazandırmıştır. Bize düşen bu nefis mısraları baş üstünde tutmaktır. Bu nedenle Göl Saatleri her kitapseverin kütüphanesinde bulunmalıdır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Gençlerle Başbaşa
Gençlerle Başbaşa

  Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil'in kaleminden çıkan ve gençlere yol göstermek amacıyla yazılmış bir eser Gençlerle Başbaşa. Samimi...

Kapat