nuManaGa.com

Gökova / Akyaka

Kartpostal gibi bir mekan… Sessizlik, huzur… Muhteşem manzara, tertemiz bir deniz… Hepsi ve daha fazlası Gökova’da yani Akyaka’da. Sakinliğin başkenti diye tanımlayabileceğimiz Akyaka dört mevsim ziyeret edilebilecek harika bir mekan. Sakin ve gürültüden uzak zaman geçirmek isteyenlerin isteklerini fazlasıyla yerine getiriyor Akyaka. Bazı tatil merkezleri gibi beach midir nedir işte onların ve gürültülü mekanların istilasına uğramamış olan Akyaka’da zaman geçirmek gerçekten çok keyifli.

Mavi bayraklı halk plajına ve Gökova Parkı’ndan seyrettiğiniz manzaraya doyamıyorsunuz. Tepelere çıkıp manzaraya karşı oturunca huzur doluyor ruhunuz. Hafta sonları Muğla Üniversitesi’nden gelen gençlerin çokluğu nedeniyle kalabalık olabiliyor ama yine de kuytu, sakin köşeler bulmak mümkün.

Sessizliğe çok vurgu yaptım değil mi? Sadece ben değil Akyaka’daki otellerde sessizlik konusunda hassas. Bazı oteller 12 yaşından küçük çocukları otele kabul etmiyorlar. Çocuklu aileler konaklamak istiyorlarsa bu şarta uymak zorundalar. Boşuna sessizliğin ve huzurun başkenti demiyorum.

Yukarılara çıktıkça Gökova taraflarında kurulan çok güzel bir pazar var. Gökova’nın yerlileri çok sevimli teyzeler ve amcalar yetiştirdiklerini bu güzel pazarda sizlere sunuyor. Buradan alınan sebze ve meyvelerin tadına doyum olmuyor.

Biraz da azmaklar ile ilgili bilgi verelim. Azmak denilen su kaynakları çevreliyor Akyaka’yı. Buz gibi suya sahip azmaklar bir sürü canlı barındırıyor bünyesinde. Azmakların üzerinde tekne turu yapmak ve tekne turunda rehberler vasıtası ile detaylı bilgiler almak mümkün. Benim öğrendiğim kadarı ile azmak suyunda bir insan ortalama bir buçuk dakika kalabiliyormuş. Bu soğuk suya daha fazla dayanan olmamış. Akyaka’nın denizi de biraz soğuk. Sanırım azmakların etkisi var. Bu doğa harikası kaynaklar mest ediyor insanı. Her yıl Kadın Azmağı Şenlikleri düzenleniyor ve buralarda temizlik yapılıyor. Çünkü bu doğa harikası yerleri kirleten akıldan yoksun insanlar var. Belediye doğal akvaryum olarak nitelendirilen bu yerleri korumaya ve temizlemeye  çalışıyor. Bu güzellikler umarım zarar görmez.

Bölgede İdyma Antik Kenti’nin kalıntıları da varmış. Gezmediğim ve çekmediğim için pek bilgi veremiyorum. Ayrıntılı bilgiyi Akyaka Belediyesi’nin internet sayfasından edinebilirsiniz.

Sakin ve keyifli vakit geçirmek isteyenler için Akyaka ideal bir yer. Müthiş bir plaj, manzara ve doğal güzellikler de cabası. Daha ne olsun? Haydi Akyaka’ya!

Akyaka’dan güzel kareler (slayt):

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kırkpınar Güreşleri
Kırkpınar Güreşleri

  Güreş sporunun insanlık tarihi kadar eski olduğu söylenir. Bu köklü spor Türk kültürü içinde önemli bir yere sahiptir. Atalarımız...

Kapat