nuManaGa.com

Gitmeyi Bilmek Gerek

  Gerçek eğitimci pes etmeyendir, zoru görünce kaçmayandır. Kimseye aldırmadan bildiğini yapandır, eğitim için didinendir. Kimdir efendim kim? Ali Demir’den bahsediyorum. Kendisine hep iftira atılıyor arkadaş! Sınavlarda hile varmış, kopya verilmiş… Yalan efendim yalan! Öyle olsa kendisi çoktan giderdi, istifa ederdi… Şimdi bazı arkadaşlar kızacaklar bana. Haklılar tabi. Onca yaşanan olaydan sonra “Ne diyor lan bu?” demeleri gayet normal. Bana kızmayın dostlar, kardeşler, teyzeler, amcalar… Yargı bir hüküm vermedikçe kimse suçlu değildir. Yanlış mıyım?

  Giriş bölümünü okuyanlar “Hükümet yalakası…” diyorlardır bana. Ne yalakayım ne  de hükümet borazanıyım. Yukarıdaki cümlelerde esprili bir dokundurma olduğunu anlamayanlar için bu bölümde açıklama yapma ihtiyacı hissediyorum. Küfürleri saydırmadan önce iyi düşünmek ve bir eseri, yazıyı sonuna kadar okumadan karar vermek yanlışına düşmemek gerektiğini bazı kimseler anlamıştır herhalde. Doğru olanı da es geçmeyelim: Yargı suçlu demedikçe kimse suçlu değildir ve söylenen her şey boştur.

  Efendim gelelim konuya. Benim bu yazıyı oluşturmamın nedeni ÖSYM’nin yine bir hata ile gündeme gelmesidir. KPSS, LYS, ALES… Sonu “S” ile biten her sınavda 2 yıldır neler gördük neler. Yazıktır, günahtır… Bunca gencin emeği, alın teri… Zaten gereksiz olan ve gençlerin ömründen çalan bu sınavlar son birkaç yıldır insanları sinir hastası yapacak duruma geldi. Yalan, dolan, şifre, yanlışlıklar, eksik sorular, aynı sorular… Herkesin ekleyecek bir şeyi var değil mi? Biliyorum biliyorum var! Peki ÖSYM’nin ekleyecek bir şeyi var mı? Yok!

  Türkiye’de her kurumdan kuşku ederdi halk. ÖSYM’yi ise hep güvenilir bir kurum olarak nitelendirirdi. Ne oldu arkadaş? Son iki yılda kaç sınav iptal edildi? Kaç sınavda yanlışlık yapıldı? Çok çok! Peki neden ısrarla ÖSYM’de hiçbir değişiklik yok? Sınavların, kurumların adları değişince yanlışlıklar sıvanmıyor ki. Kurumda değişiklik bireylerin gitmesi, yer değiştirmesi ile olur. Neden her sorun çıktığında hükümetimizden biri “Bir şey olduğu yok!” diyor? Nasıl bir şey yok? Peki iptal olan sınavlar, yanlış sorular, eksik basılan kitapçıklar, iki yıl üst üste aynı soruları sormak bir şey değil mi?

  Bazen gitmeyi de bilmek gerek. ÖSYM’ye güven kalmadığı açıkça görünüyor. Başkan, yöneticiler, anlaşmalı matbaalar, hocalar… Hepsini göndermek ve köklü değişiklikler yapmak gerek. Sınava girmeden “Kesin hile olacak, iptal edilir…” diye düşünen gençlerimizin kafalarını, yüreklerini rahatlatmak için değişiklik şart. Bence ÖSYM’dekiler gitmeyi bilmeli artık. Denklik sınavında yapılan hatalardan sonra hala nasıl rahat rahat orada oturabilirler? Madem gitmiyorlar Sayın Erdoğan el atsın bu işe. Gerçi kendisi bir programda ÖSYM’nin mağdur olduğunu söylemişti. Olsun belki son olaylardan sonra düşünceleri değişmiştir Sayın Başbakan’ın.

  Hükümetimiz artık savunmasın ve olayın üzerine gitsin. Kaç sınav iptal oldu, kaç kere yanlışlık yapıldı, kağıdı kaybolanlar, birkaç gün içinde sonuçları değişenler… Neler neler! Şifre, kopya, yalan yoksa bile beceriksizlik olduğu açıkça ortada değil mi?

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,
  1. nihansu diyor ki:

    Gitmek mi? Kim? Kimden bahsediyoruz? Rüyamda görsem inanmam. Ne çok örneği var bu tür olayların ve hala koltuklarında salına salına oturmaktalar.

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Denizli'ye Mazgal Lazım
Denizli’ye Mazgal Lazım

  Seviyorum bu güzel şehri. Kültürü, tarihi, havası, suyu... Son yıllarda çok gelişen ve Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olan...

Kapat