nuManaGa.com

Gereksiz Sansür

  Türk televizyonlarında “biip” sesini duymaya o kadar alıştık ki o sesi duymasak garip geliyor artık, tat vermiyor izlediklerimiz. Sokakta duymaya alışkın olduğumuz ve sık sık kullandığımız birçok kelime ne yazık ki RTÜK amcamızın yasaklı kelimeler listesinde. Kanallarımızın da boyun eğmesi sonucu sıkıcı, basit, bayağı, sıradan, içi boş ve gerçeklikten yoksun cümleler ile doldurulmuş programlar, diziler seyretmek zorunda kalıyoruz.

  “Türk dizileri izlemiyorum.” diye hava yapan mallardan değilim. İzliyorum ve beğeniyorum yurdum dizilerini fakat bazen bir şeyler eksik kalıyor. Ağızlarından sevgi sözcükleri eksik olmayan yankesiciler, “lan” bile demeyen uyuşturucu tacirleri, kibarlıktan kırılan hırsızlar, küfür etmeyen mafya babaları… Senaryo, kurgu ne kadar iyi olursa olsun yapmacık konuşmalar katlanılmaz hale getiriyor izlenilen diziyi. Ana, avrat sövsünler, saysınlar da demiyorum ama bu kadar kibarlık hiç inandırıcı değil.

  Sansür hususuna takılmadan, “bip” sesini olabildiğince fazla kullanarak gerektiği gibi cümlelere yer veren tek bir dizi izledim şu ana kadar: Behzat Ç. Katiller, polisler oldukça gerçekçi. Karakterlerin konuşmaları, diyalogları yapmacık değil. Bazen abartılmıyor dersem yalan olur. Çok ağır küfürler de kullanılıyor zaman zaman. Cinayetleri çözmeye çalışan bir polisin yahut cinayet işleyen bir bireyin kibarlık abidesi olmasını beklemek gereksiz olur değil mi?

  Kısacası sansür olayını çok abarttığımız açık. Umarım bu sansürlü günleri geride bırakmamız için uzun yıllar gerekmez.

  Aşağıdaki videoda, normal bir kelimeye sansür uygulandığında cümlenin anlamının ne kadar değiştiğini göreceksiniz. Videoyu üst makamlardan izleyenler olursa eminim “bip” sesine de sansür koymak için çalışmalara başlayacaklardır. Keyifli seyirler!

Karşınızda gereksiz sansürlerin uygulandığı eğlenceli video:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,
  1. necati diyor ki:

    valla çok güldüm. bu video harikaymış :)
    Adamlar nelerle uğraşıyor ya

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Aile İçi Sorunların Nedenleri
Aile İçindeki Sorunların Nedenleri

  Aile oldukça önemli bir olgudur. Ailede kimi zaman çatışmalar, sıkıntılar yaşanmaktadır. Yaşanan sıkıntıların, tartışmaların ve ortaya çıkan sorunların birçok nedeni vardır....

Kapat