nuManaGa.com

Gençlerle Başbaşa

  Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil’in kaleminden çıkan ve gençlere yol göstermek amacıyla yazılmış bir eser Gençlerle Başbaşa. Samimi bir üslupla işlenen kitapta gençlerin ufkunu açacak birçok konu yer almakta: İrade, alışkanlıklar, ahlak, başarının sırları… Türkiye siyasetinde önemli bir yeri olan ve hukuk alanında sayılı isimler arasında yer alan Başgil’in cümleleri, hayat yolundaki gençlerin işini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

  Gençlerle Başbaşa, beş bölümden oluşmakta: Başarılı Olma Yolunun Tehlikeleri ve Düşmanları, Başarılı Olmanın Şartları, Terbiyenin Ruh ve Karakter Üzerindeki Etkisi, Başarı ve Verimli Çalışma, Çalışma Hayatının ve Genellikle Başarılı Olmanın Kanunları. Bu bölümlerde başarının bulunduğu sahaya ulaşmak için yapılması gereken ödevler, aşılması lazım gelen engeller sıralanıyor.

  Ali Fuad Başgil bu eserde gençlere öğüt vermiyor; gençlere bir dost gibi yaklaşarak güzel kelimeler fısıldıyor. Sohbet havasında anlatılıyor ciddi konular. Kitabı sindirerek okuyan gençlerin zihinlerinde aydınlıkların geniş yer kaplayacağına şüphe yok.

  Birçok baskısı piyasada bulunan bu eserin elimdeki baskısı Yağmur Yayınevi’ne ait. İyi bir baskı olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca bu eser Milli Eğitim Bakanlığı’nın “100 Temel Eser”  kapsamında önerdiği kitaplardan biri. 

  “Çalış genç arkadaşım çalış! Namerde muhtaç olmak ölmekten beterdir.” diyen ve gençliğini eğlenerek geçirenlerin ihtiyarlığın ağlamakla geçireceğini vurgulayan Ali Fuad Başgil’in Gençlerle Başbaşa adlı eseri; mühim konuları sıcak cümlelerle aktaran, gençlerin oldukça işine yarayacak bir eser. Aslında sadece gençlerin değil; yaşı ne olursa olsun bütün insanların bu eser içindeki konulara eğilmesi gerek. Bunun için ne yapmalı? Okumalı! Dinleyin Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil’i ve tembel olmayın. Okuyun!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Yapmayın
Yapmayın

  "Türkiye Cumhuriyeti 89 yaşında! Bu mutlu günde dökülelim bayraklarımızla sokaklara..." demeyi ne çok isterdim. Belki bu da suç sayılır...

Kapat