nuManaGa.com

Gençlerin İstihdamı

  Bir arkadaşıma yardım için yazdığım birkaç paragrafı paylaşmak istiyorum. Gençlerin istihdam edilememesinin nedenleri üzerine kafa yordum. İstihdam sorununun nedenleri üzerine ve genç işsizler için neler yapılabileceği hususunda fikirlerimi açıkça belirttim. Genç nüfusu ile övünen Türkiye, gençleri ile yeteri kadar ilgileniyor mu? Milyonlarca gencimiz işsiz; istihdam etmek için gayret etmek gerekmiyor mu?

  Genç işsizlerin çokluğu bakımından dünya ile yarıştığımız gerçeği ne yazık ki ortadadır. Genç nüfusu fazla olan bir ülke olarak gençlerimizin istihdam edilmesi hususuna ayrıca özen göstermeliyiz. Bu doğrultuda tez zamanda harekete geçmek gerektiği gerçeğini kabullenmemiz gerekmekte.

  Gençlerimizi istihdam edemememizin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Ailelerin tutumu.
  • Gençlerin yanlış yönlendirilmesi.
  • Lise yahut üniversite seçimindeki hatalar.
  • Teknik okullara gereken önemin verilmemesi ve iş sahalarının yetersiz olması.
  • Gençlere doğru ve kendine uygun işi yapma şansı verilmemesi.
  • Üniversitelerdeki bazı bölümlerde kontenjanların fazla olması.
  • Mezun gençlere yol gösterilmemesi.
  • Öğretmenlik gibi önemli mesleklere yönelen öğrencilerin iş sıkıntılarının gün geçtikçe artması.
  • Devletin eksik ve yanlış politikaları.
  • Mesleklerin prestiji.

  Bu nedenleri göz önünde bulundurarak çözüm üretmeye çalışalım. Her aile evladının kendi isteklerini yerine getirmesini beklemekte. Doktorluk, avukatlık gibi meslekler en gözde meslekler arasında. Herkesin doktor yahut avukat olmaması gerektiğini ve çocukların kendilerine uygun meslekleri seçmelerinin önemli olduğunu ailelere anlatmak gerekmekte. Aileler bilinçli olursa gençlerimizin doğru mesleği seçme şansı artacaktır.

  Gençlerimiz bölüm ve okul seçiminde doğru yönlendirilmeli. Sözel zekâsı kuvvetli olan bir öğrencinin sayısal okumaya zorlanmasının yahut prestijli alanlar sayısal bölümü öğrencilerine açık olduğu için bu alana yönelmesinin önüne geçilmeli. Öğretmenlere bu hususta inisiyatif verilmeli.

  Teknik okulların önemi kavranmalı. Düz lise diye tabir edilen okulların sayısındaki artış istihdam sorununa etki eden temel öğelerden biridir. Psiko-motor becerilere sahip gençlerimizin düz liselerde heba olması geleceklerinde büyük sıkıntılarla baş başa kalmalarına neden olmaktadır. Teknik liselerin sayısı, işlevi, prestiji arttıkça bu okullardan mezun gençlerin ülkemizin ihtiyacı olan mühendislere, yetenekli elemanlara dönüşeceği gerçeği üzerine önemle eğilmek gerekmektedir.

  Mezun gençler sudan çıkmış balık gibiler dersek abartmış olmayız. Okuyup meslek sahibi olan gençler ne yapacaklarını bilemez haldedirler. Üniversiteden mezun olan aydın gençlere yol gösterecek birimler kurulmalı ve üniversite mezunlarının değerli olduğu unutulmamalıdır.

  Son yıllarda üniversitelerin ve üniversitedeki bölümlerin artışı hayatımıza olumsuz bir şekilde yansımaktadır. Üniversite mezunu olan ve işsiz kalan gençler maddi, manevi sorunlar yaşamaktadır. Çevrenin baskısı, küçümsemesi kıyaslaması ve itham etmesi gençlerin sıkıntılarının ilk sıralarında yer almaktadır. Tez zamanda başta öğretmenlik bölümlerinin kontenjanları olmak üzere fazla mezun veren tüm bölümlerin kontenjanları azaltılmalıdır. Azalan kontenjanlarla birlikte mezun sayısı azalacağından işsiz kalan gençlerin istihdam edilmesi kolaylaşacaktır. Hemen her meslek grubunda atanmayan, iş bulamayan gençlerin olduğunu hatırlatmak isterim. Gençlerimiz haklı olarak çeşitli platformlarda seslerini duyurmaya çalışmaktadır.

  Bölümlerin kontenjanlarının azaltılmasının yanı sıra her üniversite bir alanda uzmanlaşmalı. Mesela Karadeniz Teknik Üniversitesi mühendislik, Pamukkale Üniversitesi öğretmenlik, Sinop Üniversitesi su ürünleri ile alakalı çalışmalar yapmalıdır. Yani her üniversitenin belli fakülteler ile ilgili uzmanlığı olmalıdır. Teknik üniversiteler başta olmak üzere her üniversitede her bölüm olmamalıdır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ürün Yerleştirme
Ürün Yerleştirme

  Televizyonlarımız mesele reklam olunca sınırları zorlamaktan hiç geri kalmaz. Hangi yasanın ne zaman değiştiğini bilemediğimiz güzel ülkemizde yine bir...

Kapat