nuManaGa.com

Gemiler (Aya Nikola) Adası / Fethiye

  Erken Bizans Dönemi’nde iskana açılan ada, bugün Noel Baba adı ile bilinen  Aziz Nikolas’ın bu adaya geldiği veya bir dönem burada yaşadığı konusundaki bilgilerden dolayı büyük bir önem taşımaktadır ve ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bu bilgiler bazı Orta Çağ Dönemi kaynaklarından elde edilmiştir. Bu kaynaklarda Symbola adı ile geçen ada üzerinde daha çok dini yapılar ve küçük evler bulunmaktadır. Dört büyük kilise, tonozlu mezarlar, evler, uzun koridorlar ve Aziz Nikolas’a adanmış fresklerin bulunduğu kilise adadaki önemli kalıntılar olarak söylenebilir.

  Ada, İtalya’dan ve diğer Batı Akdeniz ülkelerinden Filistin’deki kutsal topraklara giden hacıların ve gemilerin uğrak yeri olmuştur. Ayrıca adada önemli isimlere adanmış mekanların, kültlerin bulunması da adaya gelen ziyaretçi sayısının artmasında önemli rol oynamıştır.

  Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolas’ın burada yaşadığı rivayet ediliyor demiştik. Noel Baba’nın Hristiyanlık’ta önemli olduğunu düşünürsek buranyı epey bir ziyaret edenin olduğunu tahmin edersiniz. Nikolas Adası olarak da bilinen Gemiler Adası’na ulaşmak için Ölüdeniz’den kalkan teknelere binmek yeterli olacaktır. Hemen her tur, tekne buradan geçiyor.

  Adaya giriş ücretli. Pek bir yerde geçmeyen Müzekart ise burada geçiyor. Çok ilginç… Bir masa, sandalye ve ücret için bekleyen bir kişi. Aslında ziyaret sırasında alınan ücretin çok fazla olduğu aşikar. Çok büyük bir mekan değil burası. 2 yahut 3 lira yeterli olacakken ne yazık ki daha fazla bir miktar talep ediliyor.

  Adanın etrafında toplanan gemiler, motorlar  görsel bir şölen sunuyor. Burası  su sporları merkezi haline gelmiş adeta. Değişik su sporları Gemiler Adası etrafında ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

  Güzel ülkemin her yeri tarih kokuyor. Elin oğlu buraların, güzelliklerin farkındayken, doya doya yaşarken insanımızın uzak kalması üzücü. Meselenin sadece manevi olmadığı kesin. Yerli turiste burjuva muamelesi yapanlar utansın! Her şeye rağmen Fethiye’ye yolu düşen ve tarihi mekanları gezmeyi sevenler Gemiler (Aya Nikola) Adası’na uğramalılar. İyi gezmeler!

Gemiler (Aya Nikola) Adası’ndan fotoğraflar(Resimleri büyütmek için üzerilerine tıklayın.):

 

 

 

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Büyük Harf Eklentisi
Büyük Harf Eklentisi

  Her gün yeni bir eklenti çıkıyor ve bu eklentiler WordPress hamuru ile açılan blogların güzelleşmesine katkıda bulunuyor. Her türlü...

Kapat