nuManaGa.com

Geçmişten Günümüze Denizli Dergisi

  Denizli’nin doğal, kültürel değerlerinin tanıtılmasını, unutulmuş veya unutulmak üzere olan değerlerin ortaya çıkarılarak geleceğe taşınmasını amaç edinen Geçmişten Günümüze Denizli, dört ayda bir yayınlanan özellikle Denizlililer’in ve Denizli’yi sevenlerin arşivlerinde mutlaka bulunması gereken bir yayın. Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın desteğiyle çıkarılan dergi Denizli’yi tanımak ve tanıtmak amacıyla hazırlanmış en önemli yayınlardan biri.

  Yayın için tarih dergisi demek doğru olmaz. Derginin tanıtıldığı CSA Vakfı’nın internet sayfasında da bu hususa değinilmiş. Bir kültür dergisi diyebiliriz Geçmişten Günümüze Denizli için. Denizli’nin saklı kalmış bir sürü değerini, özelliğini, yapısını bu dergi vasıtasıyla tanıma imkanımız oluyor. Denizlili bakanlar, Akhan Kervansarayı, Denizli’de güreş, Besim Yazıcı, saraçlık, Denizli’deki değirmenler… Daha birçok mekanı, değeri ve şahsı Geçmişten Günümüze Denizli’nin sayfalarında bulmak mümkün.

  Denizli’de sosyal sorumluluk denilince akla gelen ilk yer olan Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı bu yayına verdiği destekle birlikte Denizli’ye ne kadar önem verdiğini bir kez daha göstermiş oluyor. Aldığı sorumluluklar, maddi sıkıntısı olan çocuklarımıza, gençlerimize verdiği destekler, Denizli’ye verdiği önem gerçekten teşekkürü hak ediyor.

  Derginin yayın kurulunda yakından tanıdığım isimler var. Saygı duyduğum hocalarım Geçmişten Günümüze Denizli’de yazılar yazıyorlar, paylaşımlarda bulunuyorlar. Sayın Önder Göçgün’ün tanıttığı değerli şahsiyetlerin ve Sayın Süleyman İnan’ın tozlu arşivlerden çıkarıp yayınladığı belgelerin bulunduğu sayfalar beni oldukça heyecanlandırıyor, şaşırtıyor. Anadolu’nun bu küçük ve şirin kentinde ne cevherler varmış, neler neler yaşanmış demekten alamıyorum kendimi. Ayrıca Sayın Metin Türktaş ve Sayın Şerif Kutludağ da birbirinden güzel yazıları ile Geçmişten Günümüze Denizli’nin sayfalarındalar.

  Denizli’nin birbirinden değerli eski fotoğraflarını da Geçmişten Günümüze Denizli’nin sayfalarında görmeniz mümkün. Özellikle eski ve yeni fotoğrafların kolajlandığı sayfalarda tüyleriniz diken diken oluyor. Yaşlı Denizli’nin çocukluk fotoğraflarını görmek gerçekten etkiliyor insanı.

  Geçmişten Günümüze Denizli, Denizli’yi seven, tanımak isteyen herkesin arşivinde mutlaka bulunmalı. Tamamı olmasa bile en azından birkaç sayısı. Bu kaliteli yayını bulamayanlar üzülmesinler. Sanal ortamda bu kaliteli yayını okumak ve takip etmek mümkün. http://dergi.csavakfi.org.tr/ adresine tıklayarak Geçmişten Günümüze Denizli’yi takip edebilirsiniz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,
  1. Naile Özdemir diyor ki:

    Sevgili Besim Yazıcı Hoca ile ilgili yazıyı okurken rastladım “Dergi”ye.Elbette dışarıda yaşayan bir Denizlili olarak ilgimi çekti.Hoşuma gitti.Daha sonraları da çocukluğumun ve gençliğimin Denizli’sini bulmayı,okumayı umuyorum.Teşekkürler…

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kutsal Meslek mi?
Kutsal Meslek mi?

  Öğretmenlik kutsal meslek değil mi? Kime sorsak "evet" cevabını alırız. Zaten halkımız pek "hayır" demez. Bu kutsal mesleği yapmaya...

Kapat