nuManaGa.com

Gayret Gemisi ve Hızır Reis Denizaltısı / İzmit

  İzmit’i ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gerekiyor Gayret Gemisi’ni ve Hızır Reis Denizaltısı’nı. Bir dönem şanlı ordumuza hizmet eden gemi ve denizaltı İzmit sahilinde ziyaretçilerini beklemekte. Sadece denizciliğe meraklı olanların değil; her bireyin severek gezeceği yüzer müzelerde çok farklı parçalar sergileniyor. Silahlar, dürbünler… Turu tamamladığınızda kaptan gibi hissetmeniz kuvvetle muhtemel.

  Gayret Gemisi 1997 yılından beri müze olarak hizmet veriyor. Gölcük Donanma Komutanlığı, İzmit Valiliği ve İzmit Belediyesi çok güzel bir projeye imza atarak Gayret Gemisi’ni turizme kazandırmışlar. Geminin içini gezerken gururlanıyor insan. Gezi sırasında görevliler ziyaretçilere yardımcı oluyor ve bilgiler veriyor. Geminin içinde silahların, denizcilik ile alakalı gereçlerin dışında bir de Atatürk heykeli sergilenmekte. Rehberlik eden arkadaş “Orijinal ebatlar, Atatürk’e en çok benzeyen…” gibi cümleler kurdu fakat ben pek memnun kalmadım. Daha iyi yapılabilirdi bence. Atatürk’ün unutulmaması ise beni çok sevindirdi ve daha da gururlandırdı. Bunu söylemeden edemeyeceğim.

 

 

  Gelelim Hızır Reis adlı denizaltımıza. İkinci Dünya Savaşı sonrası yüksek vuruş gücüne sahip ilk denizaltılardan olan Hızır Reis, yaşlanınca müzeye dönüştürülmüş. 30 yıl ABD ordusunda, 21 yıl da Türk donanmasında görev alan Hızır Reis 2004 yılından itibaren ziyarete açılmış. Denizaltıyı ziyaret sırasında nefesim kesildi diyebilirim. Daraldım! Denizaltı mürettebatının gerçekten işi çok zor. Yaptıkları işe olan saygım denizaltıyı gezdikten sonra daha da arttı. Hızır Reis’i gezerken görevlilerin ışığında, denizaltının ortalama kaç gün su altında kaldığı, vuruş gücünün ne olduğu, nerelerde görev yaptığı gibi hususlarda bilgiler edinmek mümkün.

  Aslında elimde çok fotoğraf var fakat yayınlarsam elbette hoş olmaz. Bu yüzden birkaç fotoğrafa yer veriyorum. Gayret Gemisi ve Hızır Reis Denizaltısı heybetli, onurlu bir şekilde İzmit sahilinde halkımızı bekliyor. Gidin, görün, gezin ve gurur duyun!

  Resimleri büyütmek için üzerilerine tıklayın.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Avrasyalı Olmak
Avrasyalı Olmak

  Banu Avar gibi yazan da yok anlatan da. Politik konulara değinen bir kitabın dili bu kadar mı güzel olur?...

Kapat