nuManaGa.com

Galata Kulesi / İstanbul

  İstanbul tarihtir. Bu güzel şehir asırlardır dünyanın merkezi olmuştur. Hala da öyledir. Güzeldir, şendir, ihtişamlıdır… Bu muhteşem şehrin tarihi simgeleri vardır. Herkes başka bir şey söyler: Kız Kulesi, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe… Liste uzundur. Bu listenin olmazsa olmazlarından biri de Galata Kulesi’dir. İstanbul’un en güzel yerlerinden birine kurulmuş olan Galata Kulesi, İstanbul’u her dakika gözlemektedir.

  Kimin yaptırdığı tam olarak belli değil bu güzide eseri. Son halini Cenevizlilerin verdiği bilgisi onlarca bilgi arasından en güçlü olanı. Cenevizliler şehir planlaması yaparken Galata’yı surların en üstüne koymuşlardır. Tarihçiler Haliç Limanı’nın çok önemli olmasını bu duruma neden olarak göstermektedir.

  Galata Kulesi her dönem farklı bir görev üstlenmiştir. Fener olarak inşa edilen bu yapı sonraları zindan, yangın gözetleme kulesi, işaret kulesi olarak kullanılmıştır. Zamana, yangınlara karşı koyan; verilen tüm görevleri başarıyla yerine getiren ve yorulan Galata Kulesi, 1967 yılındaki restorasyonun ardından inzivaya çekilmiştir. Günümüzde restoran olarak hizmet vermektedir.

 

  Galata Kulesi ile ilgili hikayeler bitmez. İstanbul tutkunları farklı farklı hikayeler anlatır. Hikayeler bir kenara dursun. Galata’yı bizler için önemli yapan bir olay vardır. Hezarfen Ahmet Çelebi dünya üzerindeki ilk uçuşu Galata Kulesi’nden atlayarak gerçekleştirmiştir. Taktığı kanatlar ile Galata’dan atlayan Hezarfen başarılı bir uçuşa imza atmıştır.

 

  Gece iki sularında İstanbul gezisi yaptığımdan Galata Kulesi’nin içini ve kuleden görünen müthiş İstanbul’u yaşayamadım. Oysa ne güzel olurdu Galata’dan İstanbul’a bakmak. Derin bir ah çekerek ayrıldım Galata’dan.

  Yaşayan tarih İstanbul’un havasını solumak, Galata’da yürümek, Galata Kulesi’nin ihtişamı karşısında mest olmak… Anlatılmaz! Gerçekten yaşamak gerek!

  Resimleri büyütmek için üzerilerine tıklayın.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Bisiklet
Bisiklet

  Asılacaksın pedallara köyleri gezeceksin. Yorulduğunda nefeslenmek için Anadolu'nun onurlu insanlarına bir selam vermen yeterli. Dinlenirsin, doyarsın, hoş sohbetle kendine...

Kapat