nuManaGa.com

Fındıklı Kola

  Kıraathanelerin bağrından kopup gelen bir lezzettir fındıklı kola. Öyle şişede, tenekede satılan kolaya benzemez tadı. Farklıdır, tatlıdır… Nefis Türk fındıklarının kattığı lezzet anlatılmaz, yaşanır. Öyle her yerde içilmez fındıklı kola. Kahveye gideceksin, oyun oynayacaksın ve yanında fındıklı kola içeceksin. Zaten entel dantel kafelerde bulunmuyor bu nefis içecek. Kahvehanelerimizin en özel içeceğini kahvede tatmak gerek.

  Fındıklı kolayı sizlerde evlerinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Malzemelerimiz bir bardak kola ve kavrulmuş Türk fındıkları. Bardağa atın fındıkları sonra da üstüne dökün kolayı. İşte size fındıklı kola.

  Peki fındıklı kola nereden çıkmıştır? Fındıklı kola, kahvenelerde oyunda yenilenlere daha fazla hesap ödetmek için yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bir bardak fındıklı kolanın bir şişe kola fiyatına satıldığını düşünürsek fındıklı kolanın ortaya çıkış nedenini daha iyi kavrayabiliriz. Hemen her kahvehanede bulunur diyemeyeceğim. Çünkü Ege’de pek rastlamadım fındıklı kolaya.

  Espri bir yana fındık ile kolanın uyumu gerçekten mükemmel. Kahvehanelere giden beyler zaten bu tadın müptelası. Belki bayanlar da tatmak ister diye tarifini verdim. Bu kıyağımı da unutmayın. Haydi afiyet olsun! :)

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Atatürk’ün Türkçenin Gelişmesi İçin Yaptığı Çalışmalar
Atatürk’ün Türkçenin Gelişmesi İçin Yaptıkları

  Atatürk’ün dile verdiği önem sadece söylemlerinde değil eylemlerinde de açıkça görülmektedir. Yaptığı çalışmalar dilimizin gelişmesine çok önemli katkılarda bulunmuştur. Onun...

Kapat