nuManaGa.com

Fetih 1453

Fetih 1453 vizyona girmeden önce film ile ilgili düşüncelerimi, beklentilerimi belirtmiştim. (Okumak isteyenler buraya tıklayarak o yazıya ulaşabilirler.) Peki beklentilerimi karşılayabildi mi Fetih 1453? Düşüncelerimde bir değişmeye neden oldu mu bu film? Açıkçası beklediğim gibi bir film buldum diyebilirim. Aksaklıklar, eksiklikler elbette vardı; fakat şu gerçek ki bugüne dek çekilmiş en iyi Türk filmi Fetih 1453.

Tarihimiz şanlı destanlarla dolu. Yıllardır bu şanlı tarihten bir kareyi sinemalarda görmek arzusundaydık. Hemen her sene bir yönetmenin İstanbul’un Fethi’nin beyaz perdeye aktarılması için çaba gösterdiği söylenirdi. Olmazdı, olmadı, yapılmadı… Ta ki 2012 yılına kadar. Sonunda biri çıktı ve başardı.

Film Fatih’in babası öldükten sonra ikinci kez tahta geçişini ve İstanbul’u Osmanlı topraklarına katmak için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Top sahneleri dışında görsel efektler gayet başarılı. Bu alanda Türk sinemasının çıkardığı en iyi iş denilebilir. Kostümler, müzikler filmin en göze çarpan yanları. Senaryo iyi mi? Bence iyi. Beğenmeyenler, olumsuz eleştirileri ile sayfalarca yazılar dizenler; belgesel izlemediklerini anlamalılar. Yıllardır konu tarih olunca hep belgesel kurgusuyla hareket etti sinemacılarımız. Bu nedenle iyi bir iş çıkmadı. Fetih 1453 bir belgesel değil; görsel efektleriyle, senaryosuyla, çekimleriyle bambaşka bir film.

Filmin bence tek eksisi oyunculuklar. Fatih Sultan Mehmet Han’ı canlandıran Devrim Evin ve Bizans’ın son hükümdarı olarak filmde karşımıza çıkan Recep Aktuğ performanslarıyla göz dolduruyorlar. Diğer oyuncular ise bu film için biraz eksik gibi. Tabi bu benim şahsi görüşüm. Fatih’i başarıyla oynayan Devrim Evin gelecekte adından sıkça söz ettirecektir. Devlet Konservatuvarı’ında tiyatro okuyan ve birçok tiyatro oyununda rol alan Devrim Evin, hayatının rolünün altından kalkmayı başarmış.

  Filmde Ulubatlı Hasan’ın oldukça aktif olduğunu görüyoruz. İbrahim Çelikkol’un canlandırdığı Ulubatlı Hasan’ın aşkına, şanına tanıklık edenler bu durumu biraz yadırgadılar. Ayrıca “Ulubatlı, Fatih’e bu kadar yakın mıydı, kılıç eğitimini Fatih’e Ulubatlı mı vermişti?” şeklinde tartışmalar aldı başını gidiyor. Bu tarz tartışmalarla filmin tamamını gölgelemenin haksızlık olduğunu belirtmek isterim.

Son olarak her şeyi faşistliğe bağlayan zihniyetin boş cümleleriyle ilgili birkaç cümle söylemek istiyorum. Filmi çekenleri faşistlikle suçlayanlar var. Nasıl bir mantık bu? Türk tarihinden bir kesit sinemada sunulurken bu tarz saçmalıkların gündeme gelmesine şaşırmıyorum. Filmde aşırı milliyetçilik yok. Bizde yapılan her işi yerden yere vurmak adettir. Bu ucuzluklara itimat etmemek gerek. Fetih 1453 Türk sinemasının bugüne dek çıkardığı en iyi iş. Biz ne filmler gördük! Ayrıca bu dünya 300 Spartalı diye bir şey izledi yahu!

Olumsuz eleştirilerden bazı başlıklar aşağıda:

  • Topları Urban dökmemişti.
  • Fatih Sultan Mehmet tahttan indirilmedi; kendi isteği ile ayrıldı.
  • Filmde Fatih çok hırslı gösteriliyor.
  • Ulubatlı’ya böyle bir rol çizilmesi doğru değil.
  • Ulubatlı Hasan’ın aşk hikayesinin tarihi gerçekliği yok.
  • Dalga geçtiğimiz tarihi filmlerimizin yüksek bütçelisi.
  • Akşemseddin’in sakalı yoktu; o köseydi.

Hepsine hak veriyorum; fakat sormak isterim: Hangi Türk filminde bu denli büyük surlar gördünüz? Bu kadar kaliteli kostümlerin bulunduğu bir tarihi film gösterebilir misiniz? Lağımcıları, Ulubatlı Hasan’ı, Fatih Sultan Mehmet’i, İstanbul surlarını yıkan topları, karadan yürütülen gemileri, Osmanlı askerlerini beyaz perdede görmek hiç mi heyecanlandırmadı sizleri?

Başarılı, farklı, gerçekçi ve gerçekten iyi bir film Fetih 1453. Mutlaka gidilmeli.

  Fetih 1453 fragman:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Yoğunluk
Ön Yargı

  Son zamanlarda benimle ilgili ön yargılara sahip olanlarla ortak bir zeminde buluşmak için çabalamaktayım. Konuşmam, fikrim,kıyafetlerim, mezun olduğum okul,...

Kapat