Fatih-Harbiye

nuManaGa tarafından 22 Eylül 2012 tarihinde yazılmıştır.

  Peyami Safa sadece yazar değil; aynı zamanda bir toplum bilimci. Her eserinde Türk halkının portrelerini gördüğümüz usta yazar, söylemek istediklerini sanatıyla söyleyenlerden. Fatih-Harbiye adlı eserinde de söylemek istediklerini aktarıyor okurlarına sanatçı. Doğu ile Batı arasındaki ilişkiyi romandaki karakterler vasıtasıyla sorgulayan ve düşüncelerini ortaya koyan yazarın fikirleri de üslubu kadar önemli.

  Garp ile Şark arasındaki ilişkide dominant taraf hangisidir? Bu iki medeniyet hangi konularda birbirine üstünlük sağlar? Peyami Safa Fatih-Harbiye romanını bu sorular üzerine kurgulamıştır. Eserin karakterleri Şinasi, Neriman, Faiz Bey, Macit, Gülter çevresinde gelişen olayların Türk insanının dönüşümünü ve Batı medeniyetinden neleri almaya çalıştığını gösterdiğini açıkça söyleyebiliriz.

  Neriman’ın yaşadığı ikilemleri günümüzde birçok kişi yaşıyor: İyi giyinmek, rahat yaşamak, eğlence ortamlarında bulunmak… Şinasi de bugün aramızda: Mağrur, dürüst, özüne bağlı… Faiz Bey gibi babalar ile dolu güzel ülkemiz: Evladı için endişelenen, evini dirlik içinde tutmak adına didinen… Fatih-Harbiye dönemini aşan, sadece bugün değil gelecekte de herkesin bir şeyler bulacağı bir roman.

  Peyami Safa, karakterlerinin iç dünyalarını okurlarına en iyi anlatan sanatçılarımızdandır. Fatih-Harbiye adlı eserinde de müthiş çözümlemelerle karşımızda yazar. Özellikle Neriman karakterinin yaşadığı ikilemlerin anlatılışına dikkat çekmek istiyorum. Zenginlik ile fakirlik, modernlik ile alaturkalık, monotonluk ile eğlence… Neriman’ın arada kalışlarında ustaca bir üslup ile selamlıyor bizleri Peyami Safa. Neriman’a “Ben alçak mıyım?” diye her sordurttuğunda şapkamızı da önümüze koydurtuyor büyük romancı.

  Şark’ın esas probleminin yani “şekilcilik” kavramının üzerinde duran Peyami Safa’ya sonuna kadar katılıyorum. Batı gibi giyinmek, Batılı gibi konuşmak, Batı’dakiler gibi yazmak, Batı müziği dinlemek… Hepsi birer sembol değil mi? Bu sembollerden birini kuşanan kendini medeni addediyor. Peki sorarım sizlere; Türk müziği, Türk kıyafetleri, Türk dili daha yetkin değil mi? Peyami Safa da bunu soruyor ve karakterleri aracılığıyla Türk insanının Batı’ya olan gereksiz hayranlığını fark etmemizi sağlıyor.

  Fatih-Harbiye müthiş bir roman. Peyami Safa’nın usta cümleleriyle dolan sayfalarda aşkı, fikri, vicdanı bulmaktayız. Bunların hepsinin bulunduğu eserleri bulmak kolay değil. Yanılıyor muyum?

Yazıyı beğendin mi? Durma paylaş!

Bu Yazıları da Görün:

E-mail adresinizi girin ve

yeni yazılardan ilk siz haberdar olun:

Aktivasyon mailini onaylamayı unutmayın.

"Fatih-Harbiye" adlı yazı 22 Eylül 2012 tarihinde saat 01:51 sularında "Kitap/Dergi" kategorisinde yayınlanmıştır. Bugün 1.303 kere okunmuştur. Ayrıca henüz yorum yapılmamıştır. Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

Yorum Alanı

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?  Tarihte Bugün

  Arama Kutusu

 • Atatürk Diyor Ki;

  Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.

 • Ortaya Karışık

 • Çok uygun fiyatlarla bu alana reklam verebilirsiniz. Kaliteyi Ucuza Almak İçin Tıklayın!
 • Yeni Yazılar

 • Son Yorumlar

  Hamur İşi Tarifleri: halit bey footer.php dosyanı...
  numanaga: Bilgiler için teşekkürler ...
  Nihadi Önal: Ben 1971- 73 yılları arası...
  Volkan Atabey: agam yine gezisen he :D...
  Jamaica: Teşekkkürler, deneyeceğim....
  Özge: merhaba bu rapor içindekiler...
  kubra: raporlar için teşekkürler ...
  zendaya: çok yararlı bir yazı. teş...
  Kadir Kocaman: Gözümüz saatte söyleştik...
  07genç: proje ödevim için çok yard...
 • Makineme Takılanlar

  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
 • Seçmece Konular

 • Anket

  Açılım süreci sizce terörü bitirir mi?

  View Results

  Loading ... Loading ...
Tüm hakları nuManaGa.com'a aittir. İzinsiz alıntı dahi yapılamaz. Lütfen Kullanım Kuralları adlı sayfayı ziyaret ediniz. © 2009-2014 nuManaGa.com™