nuManaGa.com

Fatih-Harbiye

  Peyami Safa sadece yazar değil; aynı zamanda bir toplum bilimci. Her eserinde Türk halkının portrelerini gördüğümüz usta yazar, söylemek istediklerini sanatıyla söyleyenlerden. Fatih-Harbiye adlı eserinde de söylemek istediklerini aktarıyor okurlarına sanatçı. Doğu ile Batı arasındaki ilişkiyi romandaki karakterler vasıtasıyla sorgulayan ve düşüncelerini ortaya koyan yazarın fikirleri de üslubu kadar önemli.

  Garp ile Şark arasındaki ilişkide dominant taraf hangisidir? Bu iki medeniyet hangi konularda birbirine üstünlük sağlar? Peyami Safa Fatih-Harbiye romanını bu sorular üzerine kurgulamıştır. Eserin karakterleri Şinasi, Neriman, Faiz Bey, Macit, Gülter çevresinde gelişen olayların Türk insanının dönüşümünü ve Batı medeniyetinden neleri almaya çalıştığını gösterdiğini açıkça söyleyebiliriz.

  Neriman’ın yaşadığı ikilemleri günümüzde birçok kişi yaşıyor: İyi giyinmek, rahat yaşamak, eğlence ortamlarında bulunmak… Şinasi de bugün aramızda: Mağrur, dürüst, özüne bağlı… Faiz Bey gibi babalar ile dolu güzel ülkemiz: Evladı için endişelenen, evini dirlik içinde tutmak adına didinen… Fatih-Harbiye dönemini aşan, sadece bugün değil gelecekte de herkesin bir şeyler bulacağı bir roman.

  Peyami Safa, karakterlerinin iç dünyalarını okurlarına en iyi anlatan sanatçılarımızdandır. Fatih-Harbiye adlı eserinde de müthiş çözümlemelerle karşımızda yazar. Özellikle Neriman karakterinin yaşadığı ikilemlerin anlatılışına dikkat çekmek istiyorum. Zenginlik ile fakirlik, modernlik ile alaturkalık, monotonluk ile eğlence… Neriman’ın arada kalışlarında ustaca bir üslup ile selamlıyor bizleri Peyami Safa. Neriman’a “Ben alçak mıyım?” diye her sordurttuğunda şapkamızı da önümüze koydurtuyor büyük romancı.

  Şark’ın esas probleminin yani “şekilcilik” kavramının üzerinde duran Peyami Safa’ya sonuna kadar katılıyorum. Batı gibi giyinmek, Batılı gibi konuşmak, Batı’dakiler gibi yazmak, Batı müziği dinlemek… Hepsi birer sembol değil mi? Bu sembollerden birini kuşanan kendini medeni addediyor. Peki sorarım sizlere; Türk müziği, Türk kıyafetleri, Türk dili daha yetkin değil mi? Peyami Safa da bunu soruyor ve karakterleri aracılığıyla Türk insanının Batı’ya olan gereksiz hayranlığını fark etmemizi sağlıyor.

  Fatih-Harbiye müthiş bir roman. Peyami Safa’nın usta cümleleriyle dolan sayfalarda aşkı, fikri, vicdanı bulmaktayız. Bunların hepsinin bulunduğu eserleri bulmak kolay değil. Yanılıyor muyum?

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Görele Pidesi
Görele Pidesi

Her Türk insanı gibi ben de yemeğe düşkünüm. Gezmek, okumak, yemek; işte en sevdiğim etkinlikler. Televizyondaki gurme bozuntularından birinin programına...

Kapat