nuManaGa.com

Eskişehir Met Helvası

Yurdum lezzetleri bambaşkadır bambaşka. Dünya üzerinde bu kadar çok çeşit ile sofralarını süsleyebilen başka bir millet yok. Ana yemekler, mezeler, tatlılar, şerbetler… Türk insanı sever sofrasını donatmayı. Masalarını donatmayı sevenlere, yemekten sonra tatlı keyfi yapmaya bayılanlara nefis bir tatlı önermek istiyorum: Met helvası. Eskişehir’in ünlü ve lezzetli tatlısı yiyenleri kendine hayran bırakıyor. Ağızda dağılan met helvası, Eskişehir’in sofralara armağan ettiği mükemmel bir tat. Eskişehir’e has bu harika helvayı tatmayanlar gerçekten çok şey kaybediyorlar.

Met helvası pişmaniyeye benziyor denilebilir. Daha ince daha çabuk dağılıveriyor ağızda met helvası. Gerçekten mükemmel. Ayrıca çok sıcak da bir hikayesi var. Yediğimiz yiyeceklerin nasıl ortaya çıktığına pek dikkat etmeyiz. Şehirlere has yiyeceklerin hemen hepsinin bir hikayesi vardır ve ben bu hikayelere bayılıyorum. Daha önce sizlere Kastamonu çekme helvasının hikayesini anlatmıştım. Yad etmek isteyenler buraya tıklayabilirler.

Gelelim met helvasının nasıl ortaya çıktığına. Bu helva ilk kez Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde yapılmış. 1920 ile 1925 yılları arasında ortaya çıktığı rivayet ediliyor. Helva ismini bir oyundan almış. Met-değnek denen ve ince sopalarla oynanan oyun, helvaya ismini vermiş. Peki neden bu oyun? Met oyununda yenilen taraf helva çektiği, hazırladığı için helvaya da met helvası denmiş.

Ne kadar sıcak ve samimi değil mi? El milleti kahvenin nasıl bulunduğunu anlatmaya bayılır. Bir tek kahvelerinin hikayesi var. Bakın bizim her lezzetimizin kendine has bir öyküsü mevcut. Değer bilmek gerek diye düşünüyorum.

Mükemmel bir lezzeti ve sıcacık hikayesi olan Eskişehir’in meşhur met helvasının tadına bakın. Bakın da müptelası olun.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Alayı Fason
Alayı Fason

  Blog alemini nasıl bilirsiniz? Ben pek iyi bilmem. Üç kuruşluk klavyeler yazar durur. Çok az sayıda adam gibi blog...

Kapat