nuManaGa.com

Eski Mahalleler ve Tarihi Konaklar / Afyon

Afyon’da bulunan tarihi konaklara ve eski mahallelere hayran kaldım. Sanki bambaşka bir diyardaydım bir kaç saatliğine. Nasıl derler… Mistik bir havası var eski sokakların, taşların, konakların, camilerin… Sanki tarihi bir film için dekor oluşturulmuş gibi. Renk renk konaklar ve çok eski Türk filmlerinde gördüğümüz mahallelere benzeyen samimi, sıcak yerler. Öyle güzel ki bu dokunulmamışlık, sadelik, sıcaklık… Hayran bırakıyor kendine eski mahalleler.

Afyon Kalesi’nin bulunduğu tepenin eteklerine kurulmuş olan bu eski mahallelerde birçok tarihi konak bulunmakta. Renk renk konaklar var burada. Bu konakların bazıları otel bazıları ise kafe olarak hizmet veriyor. Bu nedenle içlerinden ziyade dışları ile daha çok meşgul oldum diyebilirim.

Bu konaklara gereken önem verilmiyor olacak ki Afyon’a gitmeden önce konakların varlığından haberdar değildim. Bu tarz yapılar ile ülkemizde ün yapmış şehrimiz Safranbolu’dur. Tarihi konaklar denildiğinde aklımıza ilk gelen yer orasıdır fakat Afyon’daki tarihi konakların tanıtımı yapılırsa gelecekte Safranbolu’ya rakip olabilecek güzellikte konaklar var Afyon’da.

Konaklardan ziyade beni mest eden Afyon’un el değmemiş, apartman katları çıkılmamış eski mahalleleri. Bu mahalleleri, sokakları gezerken çok mutlu oldum. Gürültü yok, trafik yok… İnsanlar kapı önlerine kurulmuş muhabbet ediyor, dar sokaklarda iki küçük taş kale olmuş, çocuklar top oynuyor, bir evden diğerine ipler gerilmiş çamaşırlar asılıyor… Ne güzel her şey. Romanlardaki, filmlerdeki gibi her yer. En önemlisi bu samimi ve sıcak sokaklarda yüzler gülüyor.

Tarihin her döneminde değerli bir şehir olan Afyon, günümüzde de değerinden hiçbir şey kaybetmiş değil. Tarih kokan bu şehrin sokaklarını adımlamak, çınar ağaçları altında sıcak bir çay yudumlamak büyük keyif. Ziyaret edenler bana hak vereceklerdir. Afyon’da geçirilen her dakika güzel hatıralar arasında yerini alacak. Eski sokakların havasını soluyanlar ve Afyon Kalesi’nin heybetine tanık olanlar Afyon’u asla unutamayacaklar.

Afyon’un eski sokaklarından ve tarihi konaklarından kareler (slayt – 9 fotoğraf):

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ülkemizdeki Milli Parklar
Ülkemizdeki Milli Parklar

Güzel yurdumuz Türkiye'de birbirinden güzel mekanlar var. Her köşesi cennet diye boşuna demiyoruz. Bu cennet köşelerden bazıları koruma altına alınmış...

Kapat