nuManaGa.com

Erasmus’a Başlangıç – 1

Denizli’de sıcak geçen yaz tatilinin sonuna gelmiştik. Artık İnşaat müh. 3.sınıftık. Daha ilk dönemin yarısı gelmeden anladık ki 3.sınıf geçireceğimiz 4 yıl içinde (ki o zaman 4 yıl olarak düşünmüştüm ) en zor olanıydı. Geçmiş yıllarda duymamıza rağmen pek ilgimizi çekmeyen Erasmus programı gidip gelen arkadaşlarımız ve ayrıca gidip gelenlerle tanışmamız sonucunda kafamızda arkadaşlarla “Biz neden gitmiyoruz?”  sorusunu oluşturdu. Ve sınıfımızdan 5 kişi bir araya gelip. Hep birlikte Erasmus programına başvurmaya karar verdik. 10 Ekim 2008 Cuma günü başvurular için son gündü. Bir arkadaşımız sonradan karar verdi ve şanslıydı son başvuru tarihi 13 Ekim’e uzatıldı. Ve bizde altılıyı tamamlamış olduk.

Bundan sonraki ilk aşama yapılacak olan İngilizce sınavıydı. Hepimizde tatlı bir heyecan vardı. Gerçi ben diğerlerine göre daha endişeliydim. Çünkü,diğer arkadaşlarım anadolu veya süper lise okumuşlardı. Bense düz lise okumuş ve İngilizce ezber birkaç kelime dışında bir bilgim yoktu. İlk sınav için…Ve duyurusu yapıldı…

25 Ekim 2008 Cumartesi günü PAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi B blokta sabah 9.30’da İngilizce sınavı yapıldı. Ama çok tedirgin değildim. Kontenjanın hepimiz için yeterli olduğunu düşünüyordum. Sınava girmeyenler de olunca düşüncem gerçek oldu.

İlk sınav sonuçları 20 Kasım 2008’de açıklandı.  Sınava giren yirmi kişiden 100 puan üzerinden 21 puan gibi düşük bir puan alarak 17. olmuştum. Tabi puan hesaplamalarında Sınav puanı %50 ve genel not ortalaması da %50 olarak etkili olarak hesaplanmıştı. Tabi başarılı olduğumu adımın yanındaki en son sütunda yazan ‘Başarılı’ yazısıyla anlamış ve sevinmiştim. Not ortalamam sınav notumdan daha iyiydi. Bu sevincimi ailemde benimle paylaştı ve bu yolda her zaman yanımda olacaklarını söyleyip,bana ekstra güç verdiler.

Sınavda başarılı olan öğrenciler için 2. bir sınav daha yapılıp yapılmayacağı tartışılmaya başlandı. Başarılı sayılan herkes 3 aylık bir yabancı dil eğitimi almalıydı. Herkes gideceği ülkedeki eğitim diline göre eğitim aldı. Haliyle benim İngilizce’ydi ve Paüsem’de verilen İngilizce eğitimimde 26 Ocak 2009’da başladı.

Diğer arkadaşlarımla birlikte 3 ay hafta içi 4 gün ders aldım. Normalde normal öğretim olan ben bu kursta 2. öğretim gibiydim. Sabah üniversitede ders,akşam farklı bir dil öğrenme uğraşı gerçekten yorucuydu.  Ama bir yandan da zaman dolu ve hızlı geçti.

3 ay sonra kursun ilk etabını tamamlayınca girilmesi ve bu sefer barajı olan bir sınav karşıladı bizi. Açıkçası Yabancı Diller Yüksek Okulu’nun hazırladığı ilk sınav oldukça zordu. Bu sınavı da onlar hazırlamıştı ve bu sefer ki daha zordu. Baraj 50 mi? 60 mı? Olacakları merakla beklerken 50 olduğu açıklandı.

25 Nisan 2009 Cumartesi Erasmus Öğrenci Seçme Sınavı diyeceğim bu sınavın 2. aşamasına girdim. İlk aşamada sadece gramer,reading ve writing vardı. Ama 2. aşamada bunlara speaking de eklenmişti. Sonuçların açıklanması için fazla beklemedik. 27 Nisan Pazartesi öğlen sonuçlar açıklandı ve aynı zamanda da bizden gitmek istediğimiz okullar için tercih yapmamız istendi.

Yeni başlayan bu yazı dizimin devamı gelecektir. Kafanıza takılan her hangi bir soru veya  farklı bir yorumunuz olursa yazarak belirteceğinizi umuyorum. Bizim için her biri önemlidir. Sağlıcakla kalın.

Bu yazı dostum O. Berkay Beşikçi’ye aittir.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,
 1. Berkay diyor ki:

  nuManaGa bloğuna oldukça geliştirirek güzellikler katmışsın. Ve renkli ve değindiğin güzel noktalarla da zenginleştirmişsin. Başarılarının ve kaleminin bitmemesini temenni ederim. :)

 2. Berkay diyor ki:

  M.D. kardeşim tarihlerin birazını tuttum, birazıda netteki arşivlerden elime geçti.:) Ve numanaga dostum bloguna yayın hayatında başarılar dilerim. :)

 3. Berkay diyor ki:

  Merhaba Mel,
  Benim kazandığım sene baraj uygulanmıştı. Ve 50 puandı. Yani,cevap evet baraj uygulanıyor. ama baraj puanı hala 50 midir? değişmidir? orasını bilemiyorum :)

 4. mel diyor ki:

  mrb.paü öğrencisiym ve 2.aşamada da baraj uygulanıyor mu öğrenmek istiorum?

 5. Berkay diyor ki:

  Selam şirin,
  öncelikle her üniversite bu başvuru konusunda farklı tarihler verebiliyor öğrencilerine. Ben ancak Pamukkale Üni. hakkında yardımcı olabilirim. Bizim üniversitemiz Ağustos ayı içinde Erasmus Başvurularını başlatıyor. Ama bu ay bile kesin değil. Neden? Çünkü, Uluslararası Ofisin uygun gördüğü başvuru tarihleri değişebilir. Bu onların elindedir.
  Öncelikle yapman gereken okuduğun üniversite Erasmus Koordinatörün veya bu işle uğraşan ofis ile görüşmek olmalı.
  Ve tavsiyem 2. dönem gitmek istiyorsan ilk gireceğin dil sınavından alabildiğince iyi bir no almaya çalış. Şimdiden başarılar ve ayrıca Şimdiden iyi eğlenceler :)

 6. şirin diyor ki:

  bende 2,sınıfa gectim ve 2.dönemde gtmek istiyorum.ingilizce sınavına giricem.ama başvuru tarihi ne zaman bilmiyorum.öğrenrseniz eger haber verirseniz cok sevinirim…

 7. GÜL diyor ki:

  gayet net açıklamışsın..çok teşekkürler..

 8. Berkay diyor ki:

  Ufak bir araştırma yaptım ve öğrendiğim Erasmus programı ile İngiltere’ye giden öğrencilerin olduğu ancak bunun da çok zorla gerçekleştiği. Ve ayrıca anlaşmalar konusunda da İTÜ’nün İngiltere’den 4 tane anlaşmalı olduğu üniversite var. İlk bulduğum bu oldu. Eminim bir kaç örnek daha vardır. Yani,uygun şartlar sağlandığında PAÜ dahil her üniversitemiz İngiltere’den Üniversite ile anlaşabilir.
  İngiltere bildiğiniz gibi Avrupa Birliğine bağlı ancak vize uygulaması farklı. En başta örnek olarak Avrupa Br. serbest dolaşım hakkı veren Schengen Vizesi’nin İngiltere de geçerli olmadığını biliyoruz. İngiltere diğer Avrupa Birliği üyelerine göre daha katı ya da soğuk kanlı, diye düşünüyorum. Öğrencilerimiz karşısında en büyük engel olarak bu görünüyor maalesef…

 9. ayşe şahin diyor ki:

  Neden ülkemizdeki üniversitelerle İniglteredeki üniversiteler arası anlaşma yok? Neden öğrencilerimiz o ülkelere gidemiyorlar?

 10. hüseyin diyor ki:

  Erasmus öğrenciler için güzel bir fırsat. Lisans eğitiminin bir kısmını ülkemizde bir kısmını da yurtdışında almak öğrencilerin ufkunu geliştirir.

 11. Berkay diyor ki:

  Muhammed Kardeşim tarihlerin kronolojik sırada olması webdeki arşivden kaynaklanıyor. Bende değerlendirdim biraz o kadar :) Kardeşim bence öğrenmişsindir.Birde daha seninle öğrenecek çok dilimiz var 😀 Ve doğru diyorsun ingilizceyi öğrenmek diğer dillerden daha kolay.

  Hazır kardeşim sende yazmışken bizim 09\10 yılları arası Erasmus grubunuda yazayım.
  1.Muhammed M.D.36 \Almanya – Fachhochschule Regensburg
  2. İbrahim C. \ Almanya – Fachhochschule Regensburg
  3. Hamdi A. \Almanya – Fachhochschule Regensburg
  4. Cüneyt A.\ Danimarka -University Southern Denmark
  5. O. Berkay B. \Polonya – Politechnika Warszawska
  6.Ersan K. \ İtalya – Universita Degli Studi di Genova

 12. Muhammed M.D.36! diyor ki:

  Berkay olum tarihleri not mu tutun sen?Bu arada ben ilk sınavdan 43 almıştım.O anadolu liseli diye bahsettiği ama pek ingilazca bilmeyen ve almanca öğrenirim diye Almanistana gelip pek bi şey öğrenemeyenlerdenim.Not: ingilizce daha kolay…

 13. Aybike diyor ki:

  Çok güzel bi yazı olmuş Berkay ellerine sağlık..Ben de bu duyguları yaşamak istiyorum inşallah benimde gerçek olur (: ve sen gittikten sonra ilgimi çekti aslında daha önceden böyle bir fikir yoktu aklımda örnek oldun diyebilirim :) sınavın aşamalarını ve neler hissettiğini paylaştığın için teşekkürler….

 14. Efe diyor ki:

  Erasmus zor zanaat. başarılar

 15. nuManaGa diyor ki:

  Öncelikle hoşgeldin…Eşsiz güzellikteki yazılarını burada paylaştığın için de teşekkür ediyorum Berkay…

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Tr uzantılı mail adresi nuManaGa.com
Hotmail’den TR uzantılı E-Mail Hizmeti

 Dünyanın en çok kullanılan mail servisi olarak Yahoo'nun adı geçse bile bu genellemeye ülkemizin dahil olmadığını düşünüyorum.Ülkemizin vazgeçmediği mail servisi Hotmail.com. Malumunuz Msn...

Kapat