nuManaGa.com

Elektrikli Bisiklet Sorunu

  Caddenizde, sokağınızda sessiz sessiz yanınızdan geçen elektrikli bisikletleri görmüşsünüzdür. Ulaşım için sık tercih edilen araç konumuna yavaş yavaş geliyor şarjlı bisikletler. Pratik olması oldukça güzel fakat büyük bir sorun var: Küçücük çocukların bu bisikletlere binip gezmesi. Hem de trafiğin en yoğun olduğu yerlerde geziyor çocuklar ne yazık ki. Yaşları 10 ile 15 arasında değişen çocukların trafikte sürücü olarak bulunması doğru mu?

  Elektrikli bisiklet çılgınlığı giderek artıyor. Çoluk çocuk demeden herkes bir elektrikli bisiklet edinmek amacında. Fiyatlarının uygun olması ve trafik ile alakalı vergilerden muaf tutulması bu kadar çok tutulmasındaki nedenler olarak söylenebilir. Ulaşımda kolaylık sağlaması, pratik olması hususunda bir diyeceğim yok ama küçücük çocukların şarjlı bisikletlerle trafikte bulunmasının ne kadar ciddi bir sorun olduğunu es geçmek olmaz.

  Televizyonlarda sık sık şarjlı bisikletlerin karıştığı kaza haberlerini duymaktayız. Bir kaza da yaşadığım şehirde oldu ne yazık ki. 10 ve 13 yaşlarında iki kardeş şarjlı bisiklet ile hatalı girdikleri kavşakta can verdiler. Bu acı olay çocuklarımız için şarjlı bisikletlerin ne kadar tehlikeli olduğunu gözler önüne seriyor. Çünkü bu araçlar ortalama 40 km hız yapıyor. Trafik hakkında pek bilgisi bulunmayan, manevra kabiliyeti olmayan yavrularımız için bu araçlar oldukça hızlı.

  Şarjlı bisikletlerin motorlu taşıtlar grubuna girmemesi polislerimizin elini kolunu bağlıyor. Ceza yazılması mümkün değil. Bir kaydı, plakası yok bu araçların. Bu nedenle polislerimiz uyarmaktan başka bir şey yapamıyor. Bu duruma ilgili makamların bir an önce el koyması ve en azından yaş sınırı getirmesi gerek diye düşünüyorum. Yoksa daha çok kaza haberi duyacağız. 

  Çocuklarına elektrikli bisiklet alanları kınıyorum. Çocuk için hiç güzel bir hediye değil. Bisiklet dediğin kemik jantlı, pedallı olur. Pedallara asılıp ter dökmeden ne anlamı var? Lütfen şarjlı bisikletler ile çocuklarımızı tehlikeye atmayalım ve bu konuya gereken önemi verelim.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Samsunlu'yu Nasıl Tanırsınız?
Samsunlu’yu Nasıl Tanırsınız?

  Karadeniz'in güzel şehirlerinden biridir Samsun. Kendine has birçok özelliği vardır bu güzel şehrin. Peki içlerinde en ayırt edici olan...

Kapat