nuManaGa.com

Eğitim Fakülteleri Kapatılsın

  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer gayet rahat bir şekilde “Altmış bin öğretmen alabiliriz. Geriye kalanlar başka sektörlere yönelsin.” dedi. Var mı böyle bir şey? Çalış, öğretmen ol; başka sektörde çalış. Bakanımızın önerdiği bir sektör var mı acaba? İnşaat? Pazarlama? Bir öğretmen hangi işi yapabilir öğretmekten başka? Başka bir iş gelmez ki elinden… Öğretmen öğretmeyi öğrenmiştir, bu işin donanımına sahiptir!

  Seçimlerden önce atama yapılıyor. Temmuzda atanan öğretmen eylülde göreve başlıyor. Saçmalıklar peşi sıra yani. Tüm bunlar olmadan önce bazı isimler çıkıp “Seçimden önce atama mı olur? Biz oy için atama yapmayız. Bu saçmalık olur.” diyebiliyor. Bu konuşmanın ertesi günü otuz bin atama ile şenleniyor ortalık. Kılıf ise şu: “Öğretmene ihtiyacımız vardı!” Yaz günü öğretmeni ne yapacaksınız diye kimse sormadı.

  Birkaç ay önce öğretmen ihtiyacı olan bir ülke bir anda öğretmene gerek olmadığına kanaat getiriyor. Açıkta 264 bin öğretmen var. Atanmıyorlar! Yapılan araştırmalar da ülkemizdeki okulların öğretmen sıkıntısı yaşadığını ortaya koyuyor. Çelişkilere bakanımız da eklemeler yapıyor. Bakanımızın dediği gibi 60 bin öğretmene ihtiyaç varsa neden eğitim fakülteleri hala öğrenci alıyor? 264 bin öğretmen atanmadı. Öğretmenliklerin kontenjanlarını azaltarak sorunu çözüme kavuşturmak varken her yıl kontenjanları artırıp binlerce mezun vererek neden sıkıntıların artmasına neden olunuyor? Azaltın kontenjanları, atanmayan öğretmenlerimizi yerleştirelim, ülkenin ihtiyacı kadar öğretmen yetiştirelim… Ha babam al dur! Böyle sistem mi olur? Öğretmen olarak yetiştirdiğin bireyin başka sektörlere yönelmesini isteyemezsin!

  Eğer bakanın söyledikleri doğruysa tez elden eğitim fakülteleri kapatılsın! Tek çare bu! Şu an 264 bin olan atanmamış öğretmen sayısını günden güne arttırmanın anlamı yok! Ben öğretmenim! Başka iş bilmiyorum. Hem ben öğretmenlik yapmak istiyorum. Yıllardır bunun için uğraşıyorum! Öğretmen olup başka sektörlerde çalışmamı kimse beklemesin!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,
 1. nuManaGa diyor ki:

  Sektör çok tabi. Ben de pazarlama sektörüne gireyim diyorum. :)

 2. eğitim fakültesi diyor ki:

  Beni de şok etti Numancım bu açıklama; ama düşündüm de keşke atanmasaymışım doktor olurdum ne güzel :)

 3. behlül diyor ki:

  Zaten yanlış bir sistemde doğruyu aramamız ne kadar doğru bilmiyorum. Kaç açık var bilmiyorum. Ama her ile üniversite açıp öğrencileri doldurmak zaten kafadan yanlış. Ama o kadar kişi mezun olduktan sonra biz size bu okulları boşuna okuttuk, anneniz babanız mal varlığını boştan yere harcadı denilen öğretmenler de mağdur.

  Ki sadece öğretmenlik için değil. Bölümlerin genelinde sıkıntı var. Tıp vs. gibiler hariç.

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Karpuzkaldıran / Antalya
Karpuzkaldıran / Antalya

  Antalya'da gezilecek o kadar çok yer var ki... Şehrin her köşesinden tarihi ve doğal güzellikler fışkırıyor. Karpuzkaldıran'dayım.  Burası güzel plajı...

Kapat