nuManaGa.com

Edepli Edebiyat

Edepli Edebiyat  Öykü yahut şiir yazanlar bilirler edebiyat dergilerinde yer almanın güzelliğini, mutluluğunu… Müthiş bir duygudur edebiyat dergilerinde boy göstermek, insanlara ulaşmak, okunduğunu bilmek… Yüzlerce edebiyat dergisinin yayın hayatına devam ettiği ülkemizde bu müthiş duygunun kimi zaman darbeler almasına neden olanlar var. Yazılan her hecenin kıymetli olduğunu unutup kalem sahibini acımasızca yerenlerdir bunlar.

Dergiler okuldur. Buna inananlardanım. Dergilere öykü ya da şiir gönderenlerin büyük bir bölümü de böyle düşünmekte. Metinlerindeki eksikleri görme amacındadır ilk zamanlarda eser sahipleri. Okunsun, eleştirilsin, eksikleri gösterilsin isterler; fakat üslubun çok önemli olduğunu böyle durumlarda hatırlamak gerek. Editörler seçtikleri kelimelere ve söyleyiş tarzlarına dikkat etmezlerse karşısındakileri küstürebilir. Akıl vermek, şunları oku demek, bilmiyorsun diye suçlamak yerine daha yapıcı cümleler kullanmak editör olarak görev yapan büyüklerin her daim parolası olmalı.

Eleştiriyle yergiyi birbirine karıştırmayan ve öykücüleri, şairleri destekleyen üsluplarıyla kalemlere omuz verenler yok mu? Var elbet: Mahalle Mektebi, Hece, İtibar… Benden size üç örnek. Bu dergilerin sayfalarından geçmiş biri olarak samimi ve yapıcı eleştirilerin kaleme büyük katkı sağladığını belirtmek isterim.

Eğer yazmak sizin için bir tutku ise yani “Yazmasam deli olacaktım.” diyorsanız, yazdıklarınızı yerenlere değil yapıcı eleştirileriyle yol gösterenlere itimat edin. Kısacası edepli edebiyatçıları önemseyin.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Çanakkale Yolu Sonu
Çanakkale Yolun Sonu

  Çanakkale'yi tek savaştan ibaret sananlar var. Çanakkale'deki mücadelenin bir günlük bir olay olduğunu düşünenler var. Var da var... Yanlış!...

Kapat