nuManaGa.com

Edebiyatçılarımızın Çocukluk Hatıraları

  Son yıllarda hatıra kitapları çok satıyor. Önemli isimlerin samimi üsluplarıyla kaleme aldıkları anıların ilgi görmesi gerçekten mutluluk verici. Peki, hatıralar neden bu kadar ilgi görüyor? Niçin bir anda anı türü patlama yaptı? En önemli etken olarak yazarları daha yakından tanıma arzusu karşımıza çıkmakta. Bunun yanı sıra döneme ışık tutmalarının da hatıra kitaplarına olan ilginin artmasında etkili olduğu söylenebilir.

  Saray ve Ötesi, Kırk Yıl, Minelbab İlelmihrab, Biraz da Ben Konuşayım… Birçok edebiyatçımızın hatıraları kütüphaneleri süslüyor; fakat tüm edebiyatçılarımız hatıra türünde eser vermiş değil. Bu alandaki özel bir çalışmadan haberdar etmek istiyorum sizleri. Mehmet Nuri Yardım’ın hazırladığı ve Nesil Yayınları vasıtası ile okurla buluşturduğu Edebiyatçılarımızın Çocukluk Hatıraları, önemli şahsiyetlerin anılarını derleyen yararlı bir eser. Halid Ziya, Fazıl Ahmet Aykaç, Ahmet Hikmet, Nigar Hanım, Tevfik Fikret… Eserlerine ve cümlelerine aşina olduğumuz edebiyatçılarımızın neredeyse hepsi çok özel anılarıyla bu kitapta karşımıza çıkıyor.

  Bu eserin önemi hatıra türünde eser vermemiş olan edebiyatçılarımızı da kucaklaması. Gazete köşeleri, anı kitapları, sohbetler… Birçok farklı kaynak taranarak hazırlanan bu eser oldukça faydalı. Ayrıca hatıralardan önce kısa biyografilere yer verilmesinin de çok iyi olduğunu belirtmeden geçmeyeyim.

  Edebiyatçılarımızın anılarını, saklı zamanlarını merak edenler; edebi şahsiyetleri araştıranlar; Edebiyatçılarımızın Çocukluk Anıları adlı eseri şüphesiz çok beğenecekler ve yararlı bulacaklar. Haydi kitapçılara!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Es
Es

Müzik sektöründe birkaç duru ve sağlam isim var. Onlardan biri Mustafa Ceceli. Bu kaliteli ismin yaptığı her şarkıya, düzenlemeye fazlasıyla...

Kapat