nuManaGa.com

Düşünceli Olmak

Düşünceli olmak, misafirliğe eli boş gitmemek ya da fakire yardım etmek olarak sınırlandırılamaz. Bu çok kısır ve yetersiz. Düşünceli olmak tam anlamıyla fedakarlıktır bence. Ortamından, zevklerinden kısacası kendinden kısmaktır. Eşine, dostuna, kardeşine kendinden kıstıkların ile bir şeyler vermektir. Belki ufak bir hediye, masum bir dokunuş ve en önemlisi zaman ayırmaktır. Düşünceli insan sevdiklerine sevgisini göstererek onların yüzlerindeki gülümsemeyle mutlu olabilendir.

Dostluk kavramının yüceliğine inananlardanım. Dostlarım için yapmayacağım şey yoktur. Klasik bir laf ama gerçekten böyle. Ayrıca sözde kalmaz yapacaklarım. Bilen iyi bilir. Dostluğa verdiğim bu önem bana birçok şey öğretti açıkçası. Bunlardan en önemlisi düşünceli olmak. Gördüm ki dostluğun temelinde düşünceli olmak yatıyor. Destek olmak, yanında olmak vb. sıradan söylemler zaten düşünceli olmanın getirdiği şeyler değil mi? Demek ki birinci sırada düşünceli olmak var.

O kadar basit değil düşünceli olmak. Kendinden kısmak gerek demiştik. Zorla değil içinden geldiği için kısmak gerek. Mesela dost dediğin insan yalnızken sevgilinle geçirdiğin vakitten kısarak dostunun yanında olmak. Bu paha biçilemez bir şey. “Yapan yoktur.” diye düşünüyorsanız eğer yanılıyorsunuz. Yapan var bu ve benzer şeyleri… Ya da sadece kendi ağzından çıkanların değil de çevresindekilerin de ağzından çıkanların arkadaşını kırabileceğini düşünmek…

Düşünceli olmak dedik hep. Peki düşüncesizlik… Siz emek verip didinirken, değer verdiklerinizin gözleri körmüş gibi bunları görmemesi ve yaşanan benzer durumlarda sizi önemsemeyip keyiflerine bakmaları da düşüncesizliğin tanımıdır işte. Ama dostsunuzdur… Dostlukta karşılık beklemek yoktur değil mi? Evet yoktur, doğrudur. Fakat dostlukta düşünceli olmak vardır, düşüncesizliğe de yer olmamalıdır. Yani dostunuzun kendisinden kısarak yanınızda olmasını istemek ya da aynı durumlarda sizin ona davrandığınız gibi davranmasını beklemek çıkar veya karşılık değildir. Bu sadece dosttan gerekli olan bir şeyi istemektir.

Dost bildiği insanlardan sayamayacağınız kadar kazık ve madik yiyen bendenizden de size bir tavsiye: Düşündüğünüz , önem, değer verdiğiniz insanlardan aynı değeri görmüyorsanız fazla da zorlamanın manası yok. Çünkü bir zaman sonra kerizlikten öte gitmiyor. Yani üç beş sene sabrederek ömrünüzden çalmış oluyorsunuz sadece.

Kendinden kısarak yanınızda olan birileri varsa kıymetini bilin. Hakiki dost işte o kişilerdir. Yani hakiki dost düşünceli olandır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Düden ve Kurşunlu Şelaleri
Düden ve Kurşunlu Şelaleleri / Antalya

Nisan sonlarına doğru düzenlenen bir gezi sayesinde görme imkanı buldum cennetten izler taşıyan bu güzel yerleri. Düden ve Kurşunlu adeta...

Kapat