nuManaGa.com

Doğu Türkistan’ı Unutturmam

  Çin’in yıllardır abluka altında tuttuğu, sokaklarda insanlarını döverek öldürdüğü Doğu Türkistan’ın çığlıklarını duyan var mı? Türk ve Müslüman binlerce kişi katledilirken herhangi bir ülkeden açıklama yahut bir kınama geldi mi? AB paranın, ABD doğal kaynakların, Rusya silahların derdinde. Türkiye’nin ise derdi daha büyük. Referandumlar, açılımlar, sıçılımlar… Türk ve Müslüman insanlar soykırıma uğrarken neden hiçbir şey olmuyormuş gibi davranıyoruz?

  Kısaca Doğu Türkistan tarihine bakalım. 1933 yılında bağımsızlığını ilan eden Doğu Türkistan bir yıl sonra komünist Mao ve ordusuna yenilmiştir ve Çin egemenliğine girmek zorunda kalmıştır. 12 Kasım 1944 yılında tekrar bağımsızlığını ilan eden Doğu Türkistan 5 yıl sonra 1949 yılında Çin ordusuna yenilmiş ve Çin askerleri Doğu Türkistan’da konuşlanmıştır. Bu tarihten bu yana Doğu Türkistan’ın bağımsızlık mücadelesi devam etmektedir ve ne yazık ki binlerce kardeşimiz bu uğurda şehit düşmüştür, düşmektedir.

  Dünyanın derdi büyük. Güçlü ülkeler para kazanma, zayıf ülkeler karın doyurma derdindeler. Para dışında insani değerler çok önemli değil. Çin’in yıllardır kestiği, doğradığı, sorgusuz, sualsiz kurşuna dizdiği kardeşlerimiz Türkiye dahil kimsenin umrunda değil. Her otu kınayan ülkemiz bu konu üzerine nedense eğilmiyor. “Van minüt!” demiyor. Mesele Çin ekonomisinin gücü değil mi?

  Ekonomik açıdan güçlü devletler tek bir insanının canı acıdığında tüm dünyayı ayağa kaldırıyor. Kınama mesajları, tehditler, yaptırımlar… Ya bizler? Müslüman ve Türk devletlerin ekonomisi ortada. Hep dışa muhtacız. Peki bu durum damarlarımızda dolaşan deli kanın dizginlenmesine sebep mi? Neden sesimiz çıkmıyor? Binlerce Müslüman, Türk kan ağlarken neden bu olaylar yaşanmıyormuş gibi davranıyoruz? Onları neden unutuyoruz?

  Şimdi sizlerden çok zor bir şey isteyeceğim. Çin malları almamaya özen gösterin. Biliyorum zor. Donumuza varıncaya dek Çin malı ama vicdanımızı dinleyelim ve  elimizden geldiğince almamaya çalışalım. Aldığımız her Çin malı kızıl Çin’in Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize sıktığı bir kurşundur. Bunu her zaman hatırlayalım.

  Dünya unutsa bile ben Doğu Türkistan’ı unutmayacağım, unutturmamak için de elimden geleni yapacağım. Sayfamda yazı yazacağım, çevremi aydınlatacağım, kınama hareketleri için ricalarda bulunacağım… Herkes elinden geleni yapsın lütfen. Doğu Türkistan’da yaşayan ve Çin’in uyguladığı acımasız yaptırımlara inat bağımsızlık aşkı ile yanan kardeşlerimiz için elimizden geleni yapalım. Zorda olan kardeşlerimizi unutmayalım.

  Ricamı kırmayarak sayfalarında bu konuya yer veren dostlara teşekkür ederim. Dostların kaleminden Doğu Türkistan’daki soykırım: 

Yawez.net→ Soykırımın Adı: Doğu Türkistan

Hoccaningastesi.com→ Midem bulanıyor Galiba Dünya Tuttu

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,
  1. Kapitalizm diyor ki:

    İş başka arkadaşlık başka.Bunun adı Kapitalizm bir dünya gerçeği…

  2. nuManaGa diyor ki:

    Çin ile 150 milyar dolarlık anlaşma yaparak mı Türkistan ile sıcak ilişkiler kuruluyor? İlginç.

  3. Osmanlı Genci diyor ki:

    Doğu Türkistan ile sıcak temaslar gündemde. Bakalım recep Tayyip Erdoğan nasıl bir yol izleyecek. Başbakanımıza inanıyor ve güveniyorum ki, güzel bir Ortadoğu Türk Çatısına ortam hazırlayacak. Keşke özlenen Osmanlı geri dönse…

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Popüler Tarih Sözlüğü
Popüler Tarih Sözlüğü

  Pamukkale Üniversitesi'nde görev yapan Süleyman İnan'ın kaleme aldığı Popüler Tarih Sözlüğü özellikle yakın dönemde yaşanan tarihi olayların ve kullanılan...

Kapat