nuManaGa.com

Doğu Türkistan Neden Önemli?

  Doğu Türkistan, çölün ilerisinde ve setin arkasında kalması nedeniyle Çin Devleti’nin vazgeçemediği bir bölgedir ve şu an bu yönüyle Çin’in batıya açılan penceresi konumundadır. Coğrafi konumun siyaset üzerindeki etkisi ve coğrafi olarak avantajlı bölgelerin stratejik olarak da avantajlı olmaları gerçeği, Doğu Türkistan’ı Çin Devleti için vazgeçilmez hale getirmektedir. Çin’in şu an en batı noktasını oluşturan Doğu Türkistan, “Soğuk Savaş” yıllarında Çin hükümetleri tarafından, Sovyet Rusya’nın tehdidine karşı tampon bölge olarak kullanılmıştır.

    Bölge aynı zamanda zengin yeraltı kaynaklarına sahiptir ve toprakları da çok verimlidir. Doğu Türkistan, petrol, doğal gaz, uranyum, kömür, altın ve gümüş madenlerinin bolluğu ile dikkat çekmektedir ve bu yönü ile şu an Çin’in en önemli hammadde kaynaklarından biridir.

  “Umut Denizi” olarak adlandırılan Tarım Havzası’nın 10.7 milyar ton petrol kapasitesi olduğu tahmin edilmekte ve yapılan araştırmalar, 300 milyon ton petrol ve 220 milyar metreküp doğal gaz kapasitesi olan 13 yatak ortaya çıkarmıştır. Çin sanayisi için hayati önem taşıyan, Orta Asya Türk devletlerinden gelecek herhangi bir boru hattının doğal güzergahı Doğu Türkistan olacaktır.

  Kızıl Çin topraklarında çıkarılan 148 çeşit madenin 118 çeşidi Doğu Türkistan topraklarında yer almaktadır. Bu da Çin’in toplam maden ocaklarının %85’ini oluşturur. Çin’in toplam kömür rezervinin yarısını oluşturan Doğu Türkistan kömür madenlerinin rezervi 2 trilyon ton olarak hesaplanmaktadır. 2000 yılı sonlarında yapılan bir araştırma ise Çin’in en zengin bakır yataklarının Doğu Türkistan’da olduğunu ortaya çıkarmıştır.

  Doğu Türkistan’ın Çin’in en büyük pamuk üretim merkezlerinden biri olması bölgenin Çin için taşıdığı önemin bir diğer nedenidir.

  Her şey açık seçik ortada. Böyle verimli bir bölgeyi kaybetmek istemeyen Çin, her türlü yolu deneyerek bu topraklarda hüküm sürmeye çalışıyor. Asıyor, kesiyor, işkenceler yapıyor, kadınları kısırlaştırıyor… Ve tüm dünya bu işkenceleri görmezlikten geliyor. Doğu Türkistan’ın bağımsızlığını savunan derneklerin protestolarını “İç işlerimiz!” diyerek kestirip atan katil Çin’e çok demokratik ülkeler nedense bir şey demiyor.

  Çin istediği kadar uğraşsın, insanlık istediği kadar görmezlikten gelsin… Doğu Türkistan elbette bağımsızlığını kazanacak!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Adamın Hası = Yılmaz Özdil
Adamın Hası=Yılmaz Özdil

   Aslında bu yazının başlığı "TÜSİAD Senin İşin Ne?" olacaktı fakat Yılmaz Özdil'in yazısını okuyunca benim bir şeyler yazmama gerek olmadığına kanaat...

Kapat