nuManaGa.com

Doğu Türkistan Coğrafyası

  Doğu Türkistan nerededir? Ülkemizde birçok kişi yerini bile bilmiyor. Unutturulan, yalnızlaştırılan, adı değiştirilen Doğu Türkistan’ı herkese duyurmaya kararlıyım. Bu yazı vasıtası ile Doğu Türkistan topraklarını tanıtmak istiyorum. Doğu Türkistan’ın sınırları, komşuları, başkenti, nüfus özellikleri… İki asırdır Çin’in işkencelerine karşı koymaya çalışan ve savaşını tek başına veren Doğu Türkistan’ı, Türk insanının tanıması gerekiyor. Yemekteyiz, Bana Her Şey Yakışır, Survivor derken ne yazık ki aptal kutusunun müptelası oldu halkımız. Bir yerlerde acı çeken insanlar var; aynı kandan, candan… 

  Bu konular bazı insanları sıkıyor… Her şeyin kısasını ve sıkıştırılmışını arıyor insanımız. Bu durumu göz önünde bulundururarak çok kısa bir şekilde Doğu Türkistan coğrafyasını tanıtmaya çalışacağım.

  Batıda Hazar Denizi ve Ural Dağları’nın güney kısmına, kuzeyde Sibirya’ya, güneyde İran, Afganistan ve Tibet’e, doğuda Çin ve Moğolistan’a sınır olan Türkistan, oldukça geniş bir sahaya sahiptir. Bugün, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın dahil olduğu bölge, Batı Türkistan olarak anılmaktadır. İki asırdır Çin’in esareti altında bulunan bölge ise Doğu Türkistan olarak adlandırılmaktadır.

  Doğu Türkistan, yaklaşık iki milyon kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Büyük bölümü Karakoram, Tanrı Dağları, Tarbagatay, Altay Dağları ve Taklamakan Çölü ile kaplıdır. Kazakistan’dan sonra en büyük yüzölçümüne, Türkiye’den sonra da en fazla nüfusa sahip olan Türk toprağıdır.

  Doğu Türkistan’da 35 milyondan fazla Müslüman Türk bulunmaktadır. Bu coğrafyada Uygurların yanında Kazak, Özbek, Kırgız, Tatar ve diğer Türk boyları yaşamaktadır.

  Başkenti Urumçi olan Doğu Türkistan’da yerleşim, akarsular boyunca uzanan Kaşgar, Yarkent, Hotan, Aksu, Uçturfan, Kumul, Altay, Gulca ve Turfan vahalarında yoğundur.

  Türkiyem! Doğu Türkistan’ı ve Doğu Türkistan’daki kardeşlerini unutma!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,
  1. hüseyin diyor ki:

    gerçekten çok acıklı bir hal.ama uzun sürmez çinde yakında sovyet rusya gibi yerle bir olacak çok uzun sürmez göreceğiz…

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İncilipınar Parkı
Vali Recep Yazıcıoğlu-İncilipınar Parkı / Denizli

Ülkemiz yararına çalışan sayılı isimlerden olan Süper Vali Recep Yazıcıoğlu'nun adını taşıyan ve daha çok İncilipınar Parkı olarak bilinen muhteşem...

Kapat