nuManaGa.com

Doğu Türkistan Çin Toprağı Değildir!

  Ne yazık ki yıllardır Çin hakimiyeti altında bulunan Doğu Türkistan, Çin toprağı değildir! Bunu herkes bilmeli… Şimdilerde Çin’in Sincan Bölgesi adını verdiği toprakların asıl sahibi Türklerdir. Birçok kanıt var. En büyük kanıt Çinlilerin, diğer milletlerden kendilerine karşı yönelen saldırıları engellemek için inşa ettikleri Çin Seddi’nin varlığıdır. Çin Seddi, tarih boyunca Çinliler ile aynı bölgede yaşayan diğer milletler arasındaki resmi sınırı oluşturmuştur. Doğu Türkistan, Çin Devleti’nin tarihi sınırları olarak kabul edilen bu setin dışında kalmaktadır.

  Yeşim Kapısı’nın çeşitli kaynaklarda Çin’in en batı sınırı olarak kabul edildiği aktarılmaktadır. Doğu Türkistan’a açılan bu kapının, Çin’in batıdaki en uç noktası olarak kabul edildiğini dile getiren kaynaklardan birisi 1939 yılında Şanghay’da basılan Yeni Çin Atlası isimli bir Çin kaynağıdır .

  Türkistan, İslam tarihinin ilk kaynaklarında, tarihi İran ve Hint belgelerinde belirtildiği ve de pek çok Batılı tarihçinin de hemfikir olduğu gibi bir Türk toprağıdır. Çin’in bölgeyi işgalinin ardından bu topraklara, “yeni kazanılan yer” anlamını taşıyan, “Xinjiang” (Sincan) adını koyması ise bu tarihi gerçeği değiştirmemektedir.

  Müslüman nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan Uygurlar ne dilleri ne etnik kökenleri ne de dinleri açısından Çinliler ile benzerlik göstermektedir. Doğu Türkistan’da yaşayan Türkler Uygur alfabesini kullamaktalar. Yazıları sağdan sola doğrudur. Uygurların dini İslam’dır. Bu halk bin yıldan uzun bir süredir Türk-İslam inancını ve örfünü yaşamaktadır.

    Doğu Türkistan Çin’in bir parçası değil, aksine Çin’in tarih boyunca topraklarına katmayı istediği ayrı bir bölgedir. Bu gerçeği değiştirmeye çalışan Çin ve Çin yandaşları başarılı olamayacaklar. Demokrasi sahibi katil ülkelerin görmesine gerek yok! Doğu Türkistan Çin değil Türk toprağıdır!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Atasözleri ve Deyimler Üzerine
Atasözleri ve Deyimlerin Tarihi

  Nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar ulaşan,anonim nitelik taşıyan, kalıplaşmış özsözler biçiminde rastladığımız, önceki kuşakların gözlemlerini yol gösterici birer kural...

Kapat