nuManaGa.com

Dizi Dizi Saçmalıklar

  Ekranlarımız dizilerden geçilmiyor. Her kanalda ona yakın dizi olduğunu düşünürsek ne kadar çok dizi yayınlandığını daha iyi anlayabiliriz. Kimi kaliteli kimi kalitesiz birçok dizi halkımızın beğenisine sunuluyor. Beğeni kavramı kişiden kişiye değişir. Saygı duyarım… Ezel’i izleyene de Akasya Durağı’nı izleyene de eşit yaklaşıyorum. “Neden izliyorsun?” demek kimsenin haddine değil; fakat hangi dizi olursa olsun izleyicinin keriz yerine konulmasına tahammül etmemesi gerek diye düşünüyorum. “Nasıl olsa izlenir…” düşüncesiyle yazılan senaryolara tepki gösterilmemesi gerçekten can sıkıcı.

  Televizyon dizilerini takip eden herkes izlediği bir dizide mutlaka mantık hatası olduğunu görmüştür. Çünkü her dizide aksaklıklar oluyor. Olabilir… Yazan insan elbette hata yapabilir. Bunda bir şey yok; fakat kasıtlı olarak yapılan şeyler de var. Şeyler diyorum çünkü kasıtlı hata demek çok saçma olur. Kasıtlı yapılan bu şeyler izleyiciyi düpedüz keriz yerine koyuyor. Herhalde senaristler “Nasıl olsa anlamazlar…” diye düşünüyorlar.

  Nedir efendim izleyicinin keriz yerine konması? Birkaç diziden örnek verelim. İlk önce bir zamanlar herkesin izlediği Zerda ile başlayalım. Yavuz Bingöl diziden çıkınca reytinglerin düşmesi panikletmiş olacak ki, rol gereği ölen Yavuz Bingöl diziye yeniden dahil edildi. Daha sonraki bölümlerde geçen bir sahnede Ece Uslu Yavuz Bingöl’e “Neredeydin?” diye sorunca Yavuz Bingöl’ün verdiği “Sana sonra anlatırım…” cevabı hala hafızalarımızda…

  Gelelim hataların tavan yaptığı ve izleyiciyi ekrana boş boş bakan biri olarak gören Kavak Yelleri adlı diziye. Efe’nin ölüp ölüp geri dönmesi, herkesin en az bir kere birisiyle bir şeyler yaşaması falan filan… Daha taze bir örnek vermek istiyorum bu diziden. Disko Kralı’nı beklerken karşıma çıkan ve bitmek bilmeyen Kavak Yelleri’nde bir mahkeme sahnesi. Hakim Pelin Karahan’a yani Aslı’ya doğum tarihini soruyor. Aslı 1990 doğumlu olduğunu söylüyor. Yani Aslı kızımız 21 yaşında. Dizide doktorluk yapan Aslı nasıl 21 yaşında bu mesleğe sahip olmuş olabilir diye soran var mı? Altı sene süren tıp eğitimini 21 yaşında tamamlayan Aslı’nın 14 yaşında üniversiteye girmesi gerekiyor o zaman. Dizinin senaristleri bunu hiç düşünmemişler. Yazıp geçmişler… Önemli değil ki… 10 ile 20 yaş arası kızlarımız nasıl olsa ayrıntılara önem vermeden “Ayy aşık, ov,, uyy,üyy…” şeklindeki nidalarıyla her hafta yerinde sayan bu diziyi keyifle izliyorlar.

  Hiçbir ayrıntıya, kurguya önem verilmeden izleniyor diziler güzel ülkemizde. Bunu bilenler saçma sapan senaryolarla seyircileri keriz yerine koyuyorlar. Dizi dizi saçmalıkları izlemekten zevk alanlar sakın bana beğeni kavramından bahsetmesinler. Kerizliğin, aldatılmanın, umursanmamanın beğeni ile alakası olamaz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İç Göçlerin Nedenleri ve Kültürel Alandaki Etkileri
İç Göçlerin Nedenleri ve Kültürel Alandaki Etkileri

  Çok araştırma yapıyorum bu aralar... Bunda okulun etkisi büyük. Üç buçuk senedir vermediklerini toplu halde verdiler hocalarımız. Son dönemde...

Kapat