nuManaGa.com

Dişi Kurdun Rüyaları

Dişi Kurdun Ayakları  2008 yılında hayata gözlerini kapayan, yazarlığının yanı sıra siyasetçi kimliğiyle de tanınan Cengiz Aytmatov’un en önemli eserlerinden biridir Dişi Kurdun Rüyaları. Kitapları yetmişe yakın dile çevrilen usta yazarın derin ve bütün insanlığı ilgilendiren konuları bir arada sunduğu bu kitapla birlikte, Rusya’nın başkenti Moskova’dan, Mujunkum’un uçsuz bucaksız bozkırlarına uzanan bir maceraya yelken açmaktayız.

  Kitap iki bölümden meydana gelmekte. İlk bölümde insan eliyle gelen ve birçok hayvanın katledilmesine sebep olan bir doğa felaketinin; papaz okulundan farklı fikirleri nedeniyle kovulmuş olan Abdias’ın uyuşturucu tacirlerinin Mujunkum’dan haşhaşları nasıl topladığını öğrenmek adına tehlikeli bir yolculuğa çıkışını görmekteyiz. Abdias bu tehlikeli yolculukta yalnız ve kimsesizdir. İnsanları doğru yola sokmak amacıyla söylediği nutuklar ne yazık ki onun sonu olacaktır. Yine bu bölümde bir kurt ailesini tanımaktayız. Akbar, Taşçaynar ve yavrularını zorlu bir hayat; açlık, ölümler beklemektedir.

  Eserin ikinci bölümünde devletin tarım politikası doğrultusunda çalışan bir çiftçinin yaşadıkları anlatılmaktadır. Bu bölümde de Akbar, Taşçaynar ve yavruları olayların içindedir. Yaptığı işin hakkını veren ve dürüst bir insan olan Boston Urkunçiev partisiyle sorunlar yaşamaktadır. Daha iyi üretim için herkesin toprak sahibi olması gerektiğini savunması nedeniyle parti sekreteri tarafından sosyalizme düşmanlıkla itham edilmektedir. Akbar ve Taşçaynar ile yolu istemediği bir şekilde kesişecek olan Boston’un başına gelecek felaketlerin müsebbibi görevdaşı Bazarbay’dır. Bu kötü ruhlu adam Boston’u her daim rahatsız edecektir.

  Kitapta doğanın katledilmesine göz yummayan bir kalemin cümlelerini görüyoruz. Sağlığında doğanın korunması adına çalışmalar yapan Aytmatov, Akbar ve Taşçaynar aracılığıyla insanlığı ilgilendiren bir konuya parmak basıyor. Uyuşturucu tacirlerinin kirli yolculuklarının, çocuk yaştaki çocukların bu işlerde kullanıldığının hatırlanmasını sağlayarak da bütün dünyaya uyuşturucu illetinin nasıl bir bela olduğunu gösteriyor. Bunlar evrensel eleştiriler. Daha yerel eleştiriler ise Rusya’nın sosyalizm ile olan ilişkisiyle ilgili. Özellikle devletin çobanı olan Boston’un partiyle yaşadığı problemlerin kaynağında yanlış sosyalizm algısı yattığını görüyoruz. Aynı zamanda kraldan çok kralcı olanların varlığına bir kez daha tanıklık ediyoruz.

  Konularıyla, anlatımıyla, hayata dokunuşuyla “tam” bir eser Dişi Kurdun Rüyaları. İçinden alınacak çok şey var.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Mencilis Mağarası
Mencilis Mağarası / Karabük

Uzun zamandır gezi yazıları yazmadığımı hatırladım bugün. Tez ve okuma çalışmaları derken ihmal ettiğim sitemde gezdiğim yerlerle alakalı yazılara yeniden...

Kapat