nuManaGa.com

Dış Göçlerin Nedenleri ve Kültürel Alandaki Etkileri

  Araştırmalara tam gaz devam! Daha önce sizlere iç göçlerin nedenlerinden ve kültürel alandaki etkilerinden bahsetmiştim. Bu yazımızda yine göç konusuna değineceğim. Bu sefer dış göçlerin tanımı, nedenleri, sosyal ve kültürel alandaki yansımaları üzerinde duracağım.

  Dış göç, bir ülke vatandaşlarının başka bir ülkeye göç etmesi olarak tanımlanmaktadır. Dış göçlerde ekonominin ve yaşam koşullarının etkisi büyüktür; fakat zorunlu olarak ülkelerini terk etmek zorunda kalan kitleleri de unutmamak gerekir.

  Dış göçlerin yaşanmasında etkili olan nedenlere bakalım:

  • Başka bir ülkeye çalışmak için gidilmesi yani ekonomik nedenler.
  • Savaşlar.
  • Uluslararası anlaşmalar doğrultusunda yapılan mübadeleler.
  • Sınırların değişmesi.
  • Gezilen bir ülkenin çok beğenilmesi ve başka ülkede yaşama isteği.

  Dış göçün nedenlerine baktığımızda bu konuya pek yabancı olmadığımızı görmekteyiz. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yapılan nüfus mübadeleleri, Osmanlı Devleti’nin kaybettiği topraklarda kalanlar, yetmişli yıllarda ekonomik nedenlerden dolayı Almanya’ya göçenler ülkemizin dış göç konusunda çok şey yaşadığını bizlere açıkça gösteriyor.

  Dış göç ile birlikte birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Göçen kitleler için en büyük sorun dinlerini ve kültürlerini istedikleri gibi yaşayamamaları ve baskılara maruz kalmalıdır. Göç alan ülkelerdeki kitlelerin en önemli sorunu ise ülkelerinin elden gideceği ve ülkelerine göçenlerin huzurlarını bozacağı düşüncesidir.

Dış Göçlerin Sosyal ve Kültürel Alandaki Etkileri

  En büyük sorun iletişim konusundadır. Göç edilen ülkenin dilini bilmemek göç edenlerin karşılaştığı en önemli sorundur. Bu durum göç edilen ülkenin kültürüne entegre olmayı geciktirir.

  Baskın olmayan kültür gelecek nesillere aktarılamaz ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalır.

  Dil yozlaşır. Göç edilen ülkenin dili günlük hayatta sık kullanıldığından göçen kitleler kendi dilleri üzerinde hâkimiyetlerini kaybederler. Bu durum özellikle konuşmalarda kendini gösterir. Başka bir ülkeye göçen ve o ülkenin dilinden etkilenen bireyler kelime seçmekte zorlanırlar. Her iki dilden kelimeler ekleyerek cümle kurmaya çalışırlar.

  Kültür öğelerinin gelecek nesillere aktarılamaması farklı bir ülkede büyüyen çocukların kendi diline, değerlerine yabancılaşmasına neden olmaktadır. Bu hususa örnek olarak Almanya’da yaşayan son nesil bireylerin neredeyse yarıdan fazlasının Türkçe konuşamamasını gösterebiliriz.

  Dini değerlerin de yozlaştığını söylemek mümkün. Göç edilen ülkelerin politikalarının da etkisiyle göçen bireylerin dini değerlere bağlılıkları azalmaktadır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Markafoni
Markafoni

  İnternetten alışveriş edenlerin sayısı günden güne artıyor. Birçok girişimci sektör haline gelen "internetten alışveriş" alanında büyük yatırımlar yapıyor. Alışveriş...

Kapat