nuManaGa.com

Dil Neden Önemlidir?

  Edinmiş olduğu bilgi ve tecrübelerinden usunda kalanların bir kısmını söz olarak dışa vuran insanoğlu bu eylemini dili ile gerçekleştirir. Gerek insan gerekse onun mensubu olduğu toplum kültürel değerlerini dili ile anlatır. Bu, toplumda duygu ve düşünce birliği oluşturur. Aynı dilleri konuşmak aynı duygulara sahip olmak demektir. Dil bu değerlerin temsilcisidir. Bahsettiğimiz değerlerin önemini örneklerle açıklamaya çalışalım.

  Türkler Çin’de milattan çok önce (MÖ l050–247) hanedanlıklar kurmuşlardır. Ancak, bunların çoğu Çin kültürü içinde kaybolmuştur. Kültürlerini korumak isteyen Göktürkler VIII. yüzyılda, Orhun Nehri kıyısına diktikleri kitabelerde, Türk insanına kendi kültürlerine sıkı sıkıya sarılmalarını önermektedir. Yalnız Çin’de değil, başka ülkelerde de devlet kuran Türkler’den zamanla yok olanlar vardır. Bulgarlar IX. yüzyıldan önce Türk idiler, bu asırdan sonra Slav ve Hıristiyan kültürü içerisinde kalarak milli kültürlerini kaybetmişlerdir.

  2000 Yıl önce Romalılar Keltler ile uzun süre uğraşmışlardır. Keltlerden kurtulmak için çareler aramışlar ve bunu gerçekleştirmek için üç çözüm üzerinde tartışmışlardır. Bunların hepsini kılıçtan geçirsek buna kolumuzun gücü yetmez, ülkelerini istila etsek, devamlı baskı altında tutsak buna ne askerimiz ne de paramız yetişir, en iyisi bunların, kültürlerini törelerini yok etmek için dillerini unutturalım kararına varmışlar ve dediklerini de yapmışlardır.

  İngilizler de Romalılar gibi düşündüler ve İrlandalıların dilini unutturmak için, bir kurul oluşturdular. Kurulun aldığı karar şuydu. “Yarından tezi yok, ilk, orta, lise, üniversite tüm okullarda eğitim dili bundan böyle İngilizce olacaktır.” Bir nesil sonra kendi dilini konuşan İrlandalıların oranı % 90’dan % 30’a düştü. Bu % 30’da, dağdaki çobanlar kentteki hamallardı. Durumun farkına varan, eğitimciler, yazarlar, aydınlar, kısacası dilini sevenler bir araya gelerek bir dernek kurdular ve anadilleri Gaelik’i öğretmek için dershaneler açtılar, halk dershanelere katılarak dilini öğrenmeye başladı. Bunun oluşturduğu ulusal bilinçle İrlanda Cumhuriyeti kuruldu ve Gaelik resmi dil oldu.

  Yukarıdaki örneklerden anlaşılacağı üzere dil toplumu bir arada tutan ve mili beraberliği sağlayan en önemli ögedir. Dili yok olan milletler de yok olur.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
SeoHocası v2 tema
SeoHocası V2 WordPress Tema

  Bir dönem kullandığım ve çok memnun kaldığım bir WordPress temasıdır SeoHocası V2. Seo denildiğinde epey kişinin aklı yerinden çıkıyor....

Kapat