nuManaGa.com

Devrim Arabaları

  Yine izledim, yine izleyeceğim. Türk sinemasının ihtiyacı olan yapımlara gereken değeri vermeyenlere inat defalarca izleyeceğim Devrim Arabaları’nı. Yakın tarihimizde yaşanan bir olayı bu kadar güzel anlattığı için Tolga Örnek’e teşekkür etmek gerek. Senaryo, oyuncular, kurgu, çekimler harikulade. Halit Ergenç, Selçuk Yöntem, Taner Birsel, Vahide Gördüm… Oyuncular ve oyunculuklar göz dolduruyor.

  İlk Türk otomobili Devrim için Cemal Gürsel’in emriyle harekete geçen mühendislerimiz, 130 günde 2 otomobil yetiştirmek zorundalardır.. İç ve dış mihrakların türlü oyunlarına rağmen Türk mühendisleri ilk Türk otomobilini söz verdikleri tarihe yetiştirmek için var güçleri ile çalışırlar. Gazeteler, bürokratlar, halk… Kimse onlara inanmaz.

  -“Bu kadar önemli işler varken bir hayal peşinde koşuyorsunuz. Otomobil yapamayız!”

  – “Peki ya yaparsak?”

  Çektiği belgesellerle tanıdığımız Tolga Örnek öyle güzel işlemiş ki konuyu… Ne gerekiyorsa onu söylüyor film. Ne siyaset ne de başka bir şey. Konu tamamen ilk Türk otomobili.

  Filmde “Türkiye’de hiçbir başarı cezasız kalmaz!” diyen Selçuk Yöntem’e hak vermemek mümkün mü? Keşke o mühendislere hak ettikleri değer verilseydi. Şu an elin ürettiği arabalara bineceğimize “Devrim Turbo” , “Devrim 61” gibi isimlerle adlandıracağımız, Türk mühendislerinin ürünü olan araçlara biniyor olacaktık. Devrim adlı aracımızı ihraç edip devletimize, milletimize gelir sağlayacaktık. Halkımız çok uygun fiyatlara araba sahibi olmanın keyfini çıkaracaktı. Kısacası kazanan Türkiye olacaktı!

  Film 2008 yapımı. 2009 yılında yeniden vizyona giren filmin DVD’lerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Belki televizyonda da rast gelebilirsiniz. Ben fragmanını ve can alıcı bir sahneyi sizlerle paylaşıyorum aşağıdaki videolarda. Karar sizlerin ama bence mutlaka izleyin!

Devrim Arabaları Fragman:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Petrol Aramak
Petrol Aramak

  Bir yerde petrolün kokusu dahi duyulsa Amerikan, İngiliz yahut Rus şirketleri bitiverir hemen. Savaşlar açılır, insanlar öldürülür, kana boyanır...

Kapat