nuManaGa.com

Devlet Ana

Bazı eserler vardır, herkes okumaya cesaret edemez. Neden mi? Hacmi korkutur zihinleri; fakat bilmez ki o zihinler üsluptur asıl mesele. Çok eser vardır az sayfalıdır lakin cümleleri akmaz… Kalınlık yahut incelik okutmaz kitabı. Yazarın kalemidir eseri okunur kılan. Korkmayın hacimli eserleden! İşte Devlet Ana! Sadece hacmiyle değil, konusu ve yazarın anlatışı ile de edebiyatımızda geniş bir yer kaplıyor bu eser.

Kemal Tahir’in ölümsüz eseri Devlet Ana, Anadolu’yu seriyor okuyanların önüne. “Hangi Anadolu’yu?” derseniz; Osmanlı Devleti kurulmadan evvelki Anadolu’yu; güçlü, adaletli bir devlete ihtiyaç duyan Anadolu’yu.

Selçuklu güçten düşmüş, Moğol’un gazabı Anadolu’yu yıldırmıştır. Moğol hakanının ölümüyle iyice boş kalan Anadolu topraklarında eli silah tutan herkesin kendince bir planı vardır. Frenk şövalyesi Nodyüs Gladyüs ve Türkopol Uranha planlarıyla yola düşüp Bitinya Ucu’nu karıştırmak isteyenlerdendir. Kendi hakimiyetlerini kurmak ve Türkmenleri bu topraklardan sürmek arzusundadırlar. Yanlarına kattıkları Benito Keşiş ile batağı aşıp ilk fitneyi ortalığa salarlar. Yaşlı ve hasta olan Ertuğrul Gazi’nin barış ektiği toprakların bu fitneye cevabı Osman Gazi ile tez zamanda gelecektir. Frenk ve Türkopol fitnecilerine destek verenler de cezalarını bulacaktır.

Kemal Tahir bu dev eserde müthiş üslubu ile etkiliyor edebiyatseverleri. Türkçenin bütün zenginliğini görüyoruz usta yazarın cümlelerinde. Mahalli ağızlar ve dilimizin unutulmaya yüz tutan kelimeleri yeşeriyor her sayfada. Okumak büyük bir zevk ve tutku oluyor haliyle. Tarihi romanlarda sık sık rastlanan dil yetersizliğinin bir zerresi dahi belirmiyor Devlet Ana’da. Bu da gösteriyor ki tarihi roman yazmak yahut tarihten bir kesiti okura etkili bir şekilde sunmak her babayiğidin harcı değil.

Sadece kuruluşun hikayesi değil Devlet Ana’da anlatılan. Aşk, mertlik, umut, isyan, ikilemler… Neler yok ki! Kerimcan’ın mollalık ile savaşçılık arasındaki gelgitleri, Osman Gazi’nin Şeyh Edebali’nin güzeller güzeli kızına olan sevdası, hisarların mertlikle zaptedilişi… Hikayeden hikayeye, olaydan olaya sürükleniyor okuyanlar. Ayrıca bu eser vasıtasıyla Türk halkının o dönemki yaşayışını da canlı bir şekilde görebilmekteyiz. Kadınların hayatın her evresinde -savaş zamanında bile- ne kadar etkin olduğunu, ataya gösterilen saygıyı, İslam’ın yanında eski Türk geleneklerinin de yaşatıldığını, İslam alimlerinin yanı sıra keşişlerin de önemsendiğini, Tengricilik olarak tanımlanan eski Türk dininin hala sosyal hayatta etkisini sürdürdüğünü Kemal Tahir’in nefis cümlelerinde bulabilmekteyiz.

Bir destan, çaresiz Anadolu’nun kurtuluşunun hikayesi, mertliğin ve adaletin bu topraklarda filizlenişinin öyküsü… İthaki Yayınları’nın okurla buluşturduğu altı yüz elli sayfalık bu dev eser mutlaka okunmalı.  Devlet Ana her göz ve yürekle buluşmalı.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Edepli Edebiyat
Edepli Edebiyat

  Öykü yahut şiir yazanlar bilirler edebiyat dergilerinde yer almanın güzelliğini, mutluluğunu... Müthiş bir duygudur edebiyat dergilerinde boy göstermek, insanlara ulaşmak, okunduğunu...

Kapat