nuManaGa.com

Ders Gibi Şarkılar

  Türk müziğinin günümüzde güp tıslar içinde yok olmuş şarkılardan oluştuğunu görmekteyiz. Söz yok, anlam yok, his yok… Bunun adına modernlik diyor çok saygıdeğer sanatçılarımız. Çağı yakalamak için elektronik öyle aletlerin cirit attığı müzikler mi yapmak gerekir? Elbette değil. Bunlar kaçış cümleleri. Çünkü modern olan sanatçılarımızdan dünyaya açılabilen bir kişi bile yok. Bir zamanlar biri vardı, çok eskilerde kalmadı, adam gibi adamdı, Türk kültürünün ırmağından beslenip dünyaya kendini sevdiren biriydi… Kimdi?

  Hatırladınız mı o güzel adamı, iyi müzisyeni? Söyleyeyim: Barış Manço. Üstat popüler müzik ile halk deyişlerini, kültürümüzü öyle güzel harmanladı ki hayran kaldı tüm dünya. “Yaz dostum! Güzel sevmeyene adam denir mi? Yaz dostum! Selam almaya yiğit denir mi?” dedi. “Daha çatal, bıçak, kaşık icat edilmemişken, İsmail’e inen koç kurban edilmemişken…” dedi. Kara Sevda, Dönence, Gülpembe, Dağlar Dağlar… Her biri ders gibiydi; hem dinleyicilere hem de müzikle uğraşanlara. Mana ilk sıradaydı onun eserlerinde, kaliteydi ana amaç. Ve kendi coğrafyasındakini, insanındakini koydu harcının içine Barış Ağabey! Örnek alalım abiler, ablalar, kardeşler.

  Barış Manço şarkıları bir halk edebiyatı dersi gibidir. Keşke ideoloji duvarını kalın örenler bu güzel adamın şarkılarından ders alabilse ve bu güzel eserlerin ders olmasına müsaade etse. Keşke!

Barış Manço’nun Ahmet Bey’in Ceketi adlı şarkısı:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kamu Baş Rüyacısı
Kamu Baş Rüyacısı

Türk öykücülüğü, verilen eser sayısı anlamında altın çağını yaşıyor demek herhalde yanlış olmayacaktır. Hem yazarlarımızın hem de edebiyatseverlerin öykü türüne gösterdiği...

Kapat