nuManaGa.com

Deli Kurt

  “Üstü örtülü bir kağnı, gecenin karanlığı içinde ağır ağır ilerliyordu. 1403 yılının sonlarıydı ve dondurucu rüzgar ortalığı kasıp kavuruyordu…” Timur’un ordusuna yenik düşen Osmanlı karışık. Şehzadeler Anadolu’nun dört bir yanında saltanatı elde etmek için atağa kalkmış durumda. İsa Bey de bunlardan biri. Diğer kardeşlerine oranla tahta daha uzak olan İsa Bey’in bir emanetidir gecenin karanlığı içinde ilerleyen.

  İsa Bey taht mücadelesine girişen bir Osmanlı şehzadesidir. Bu mücadele sırasında çetin çarpışmalara göğüs germek zorundadır. Şehzade ne savaştan ne de ölümden korkar! İsa Bey korkularını kardeşi, yoldaşı, askeri Çakır’a emanet etmiştir. Bir sipahi olan Çakır, İsa Bey’in evdeşi Bala Hatun’u sütanasının köyüne; yani güvenli bir yere götür. Bala Hatun hamiledir. Doğacak ve ileride Murat adını alacak Osmanlı yiğidini savaşlar, acılar, esaret, hasretler ve aşk beklemektedir.

  Hüseyin Nihal Atsız’ın güçlü kaleminden çıkan Deli Kurt, Türk tarihinin ve mitolojisinin harmanlandığı bir eser. Bu enfes romanda Karamanoğlu ve Osmanlı çekişmesi, Ankara Savaşı sonrası Osmanlı’nın içinde bulunduğu durum, şehzade kavgaları gibi tarihi konuların çerçevelediği bir hikaye ile buluşuyor okuyanlar. Ayrıca Gökçen karakterinin gizemli yapısı da bize Türk mitolojisinin kapılarını aralıyor. Uygurlara mensup bu karakterin olağanüstü güçlerinin varlığı, sırlarla dolu bir aşk öyküsünü de beraberinde getiriyor.

  Ötüken Neşriyat’ın piyasaya sürdüğü 246 sayfalık bu eser tarihi, aşkı, mitolojiyi, gizemi bir arada görmek isteyenleri fazlasıyla memnun edecektir. Hüseyin Nihal’i bilenler bilir; bilmeyenler de öğrenmeli! Böylesine güçlü bir kalem ne yazık ki siyasi düşüncelerin sınırlarına hapsedilerek değersizleştiriliyor. Hüseyin Nihal Atsız’ın Türk romanı adına çok önemli bir isim olduğunu belirtmek isterim.

  Hüseyin Nihal’in Deli Kurt’u okurları bekliyor. Eserin kahramanları Çakır, Murat, Evren ile birlikte maceralara atılmaya ve gizemli bir aşkın büyüsüyle duygu coğrafyalarında dolaşmaya ne dersiniz?

  Bu eseri bana hediye eden Faruk kardeşime teşekkür ederim.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İstihbarat Almıştık
İstihbarat Almıştık

  Ne yazık ki her güne terörle uyanır olduk. PKK adlı şerefsizler grubu ülkemizin dört bir yanında masumların canına kastederken,...

Kapat