nuManaGa.com

Değer mi?

  Güzelim dereler, yemyeşil dağlar, verimli topraklar… Yakın tarihte bu güzelliklerin bir bölümü kaybolabilir. HES projelerinin gündeme gelmesi ile korku kapladı yüreğimizin bir köşesini. Yapılan hidroelektrik santralleri Çamlıhemşin, Şavşat, İkizdere, Çağlayan, Yağlıdere ve daha birçok bölgede doğal alanların katledilmesine neden olacak. Enerji atılımı olarak nitelendirilen bu projeler hayata geçtiğinde her biri cennetten bir köşe olan eşsiz güzellikteki mekanlar artık eskisi gibi olmayacak. Sadece topraklar, ormanlar değil; suda yaşayan canlılar ve insanlarımız da etkilenecek.

  Hideroelektrik santralleri hayat geçtiğinde santral yapılan bölgede neler olacağını maddeler halinde inceleyelim:

  • Hidroelektrik santrallerinin yapılacağı bölgelerdeki sularda yaşayan ve uluslararası sözleşmeler ile korunan canlılar yaşam alanlarında su kalmadığı için yok olacaklardır.
  • Santrallerin kurulduğu birçok bölgede sular kuruyacak ve bu bölgeler bataklıklara dönecektir.
  • HES projelerinin uygulanması için toplam 1.000.000 ağaç kesilecektir. Bu rakamın azalmayacağı kesindir fakat artması muhtemeldir.
  • Ağaç sayısının azalması bölgede sık sık heyelanların olacağının habercisidir.
  • Çay, fındık ve kivi gibi bölgeye has tarım ürünlerinden alınan verim düşecektir.
  • Geçimini sattığı tarım ürünlerinden gelen paralarla karşılayan bölge halkı verimsizleşen topraklar nedeniyle ne yazık ki göç etmek zorunda kalacaktır. 

  Ne kadar acı değil mi? Göz göre göre doğal hayat katlediliyor ve bu durum büyük projelermiş gibi lanse ediliyor. Doğu Karadeniz’in birbirinden güzel mekanlarının yok olmasına sebep olacak HES projeleri gerçekten büyük projeler mi? Hiç alakası yok! Boş laflara aldanmamak gerek… Büyük proje, enerji ihtiyacı, gelişim… Masallara kanmamalıyız. Planlanan satraller  -yanılmıyorsam 62 adet- yapıldığında elde edilecek enerji Keban Barajı’nın ürettiği enerji kadar olacak. Bu da ülkemizin elektirik üretiminin %3’üne tekabül ediyor.

  Şimdi soruyorum sizlere arkadaşlar, ebeler, nineler, dedeler, bakanlar, vekiller… Değer mi?

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Dizi Dizi Saçmalıklar
Dizi Dizi Saçmalıklar

  Ekranlarımız dizilerden geçilmiyor. Her kanalda ona yakın dizi olduğunu düşünürsek ne kadar çok dizi yayınlandığını daha iyi anlayabiliriz. Kimi kaliteli...

Kapat